Rusya-Türkiye krizi siber aleme de sıçradı

323

Türkiye ile Rusya arasındaki krizin etkileri siber alemi de etkiledi. Son 10 gün içerisinde Rus hackerler Türk sitelerine DDOS saldırıları düzenlerken, dünyaca ünlü bilgisayar korsanı grubu Anonymous da Rusya’nın Türkiye ve IŞİD hakkındaki iddialarını gerekçe göstererek Türk merkezli internet sitelerine saldırılar gerçekleştirmişti. Bunun üzerine Türk korsan grubu olan Ayyıldız TİM de karşı saldırılar gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Anonymous'un, Rusya’nın Türkiye hakkındaki iddialarını gerekçe göstererek Türk merkezli internet sitelerine düzenlediği saldırılara karşı Türk bilgisayar korsanlarının oluşturduğu Ayyıldız Team de Rusları hedef alan saldırılar düzenlediğini duyurdu.

Ayyıldız Tim, kendilerine ait İnternet sitesinden yaptığı duyuruda “19 bin Rus'un tüm bilgilerini ele geçirilmiştir. Veri çekiminin devam etmektedir. Öte yandan Ayyıldız Tim olarak belirtmek isteriz ki, Rus Ekonomi Bakanlığı sitesinin yayını durdurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Sitede duyurunun altında ele geçirildiği iddia edilen 19 bin kullanıcıya ait mail adresleri, kullanıcı adı ve şifreleri ile birlikte paylaşıldı.

Anonymous, bir haftadan fazla süredir özellikle “tr” uzantılı internet sitelerini hedef alan saldırılar düzenliyordu. Bu saldırılardan dolayı Türkiye’de bazı banka ve kamu kurumlarının sitelerinde yavaşlamalar yaşamıştı.

Rus bilgisayar korsanları tarafından çeşitli Türk sitelerine DDoS denilen sitelerin erişebilirliğini engellemeye yönelik saldırılar yapılıyordu. Bu saldırılar özellikle adreslerinin sonunda .tr ibaresini barındıran sitelere yapılmıştı.

İddialara göre Beyaz Rusya, Rusya, Ermenistan, Polonya, Mısır, İran gibi ülkelerde olan hackerlar, “tr” uzantılı sunuculara saldırıyorlar. Başta Rus hackerlar, devlet sitelerine yoğunlaşarak Türk sunucularına zarar vermek istiyorlar.

Son bir ay içerisinde yoğunlaşan bu saldırılara Anonymous ve Redhack gibi grupların da destek verdiği iddia ediliyor.