Rusya’da trafik kazalarının yüzde 40’ının sebebi bozuk yollar

192

Rusya Milli Ekonomi Akademisi’nin yaptığı ‘yol güvenliği durumu’ araştırmasına göre Rusya’da meydana gelen trafik kazalarının yüzde 40’ının sebebinin bozuk yollar olduğu ortaya çıktı. Yapılan trafik araştırması, Rusya’daki kara yollarının yüzde 70’inin onarıma ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Araştırma, Rusya’daki tüm karayollarının sadece yüzde 5 kadarının karayolları standartlarına uymamasına rağmen kazaların yüzde 40’ının bu yollar üzerinde meydana geldiğini açığa çıkarıyor. Ayrıca Rusya’da yolların kalitesi dışında uzunluk olarak da yeterli olmadığı görülüyor. 544 bin kilometre karayoluna sahip olan Rusya’da, araştırmaya göre en az 1,5 milyon kilometre karayolu olması gerekiyor. Araştırmacılara göre bozuk yolların onarılması için gerekli maddi desteğin sağlanması şart. Araştırmacılar yol güvenliği için en önemli şartın yolların kalitesi olduğunun altını çiziyor.

Araştırmayı yürütenler, yol güvenliği çalışmasına göre, yolların durumunun trafik kazalarına tamamen etki etmediğini, çalışmanın yeni yol yapımında ve yolların onarımında trafik güvenliğini en üst düzeye çıkarılmasını amaçladığını bildirerek sürücülerin trafikte dikkatli araç kullanmaları yönünde uyarıda bulundu.