'Türkiye'ye ambargolar Rus mutfağına rönesans yaşatıyor’

541

Newsweek dergisi Rusya’nın Türkiye, ABD ve AB’den bazı ürünlere getirdiği ambargo sayesinde Rus mutfağının Avrupa’daki en ilginç mutfaklardan biri haline geldiğini yazdı.

ABD merkezli Newsweek dergisindeki Owen Matthews imzalı yazıya göre Rus mutfağı ambargolar sayesinde ‘rönesansını’ yaşıyor. İthal ürünler kullanamayan Rus restoran işletmecileri, mutfaklarına sadece yerli ürün sokmaya başladı.

‘YAŞADIĞIN YER DOYDUĞUN YERDİR’

Moskova’daki 15 Kitchen and Bar isimli bir restoranın misafir şefi olan Fransız Jerome Rohmer “Yerli ürünler kullanmak sıradan ve güzel bir fikir. Deniz tarakları ve ahtapotlar Japon Denizi’nden ve Vladivostok’tan. Yaşadığın yer doyduğun yerdir. Moskova çalışmak için çok güzel bir yer” dedi. Ayrıca Rohmer, Rus mutfağında pişirmeyi en çok tercih ettiği yemekler arasında havuç sosunda fırında yaban havucu ve karnabahar kızartması gibi vejetaryen lezzetleri saydı.

‘NELERE SAHİP OLDUKLARINI GÖSTERİYORUZ’

Tarladan masaya ilkesini benimseyen ve özellikle Rusya’ya özgü mantar ve peynir çeşitleri, mantı ve yemiş gibi ürünler satan LavkaLavka’nın sözcüsü Mariya Zlatopolskaya ise “Rusya’nın her yerinden yararlanmaya, ülkenin farklı bölgelerini Moskova’ya getirmeye ve insanlara kendi yurtlarında nelere sahip olduklarını göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Bu arada yazıda rublenin dolar karşısında düşüşe geçmesinin de yerli ürün kullanmaya iten sebepler arasında olduğu belirtildi.