Rusya’yı bypass geçen tren Kazakistan'da ‘kayboldu’

400

Avrupa yükü taşıyan ve Rusya’yı bypass geçen Ukrayna treninin Kazakistan’da kaybolduğu iddia edilmişti.

Rus basınında yer alan haberlere göre Avrupa’dan yük alan Ukrayna treni Çin’e gitmek için Rusya’yı bypass geçti. Ancak trenin Kazakistan sınırları içerisinde kaybolduğu iddia edilmişti. İlk önce Kazakistan Demiryolları Operatörü görevlileri trenin nerede olduğu bilmediklerini ancak ülke sınırları içerisinde bir yerde ilerlediğini açıklamıştı.

İddiaya göre ödemesi yapılmadığı için yük dolusu vagonlar Karaganda şehrindeki istasyona bırakıldı. Daha sonra tekrar açıklama yapan görevliler ödeme nedeniyle trenin 2 gün bekletildiği daha sonra işlemleri tamamlanmasının ardından tekrar yola çıktığını söyledi. En son olarak trenin Çin sınırına yakın Dostık istasyonuna ulaştığı bildirildi.

Öte yandan Avrupa’dan Çin’e ilk deneme seferlerinin 15 Ocak’ta başlatıldığı ifade edildi. Ukrayna’nın Odessa şehrindeki İliçevsk limanından hareket eden tren Gürcistan, Azerbaycan ve Kazakistan’dan geçerek Çin’e varması bekleniyor. Bu yolla Avrupa’dan Çin’e gönderilen yükün hem Karadeniz hem de Hazar Denizi’nden geçmesi gerekiyor. Gümrük işleri ve diğer prosedürlerin uzamaması durumunda bu yolculuğu 9 gün sürmesi planlanıyordu. Avrupa’dan Çin’e Rusya üzerinden tren yoluyla gidilmesi ise yaklaşık 30 günü buluyor.