Türklere göre Rusya krizi öncelikli sorun değil

379

Türkiye halkı, Türk jetlerinin Rus SU-24 uçağını düşürmesinin ardından yaşanan krizin, ülke için öncelikli sorun olmadığını düşünüyor. Türk vatandaşların sadece yüzde 5’i, Rusya ile yaşananları kriz olarak değerlendiriliyor. Ancak Türkiye genelinde yüzde 5 olan bu rakam, Karadeniz bölgesinde ise yüzde 34’e yükseliyor.

Uluslararası Antalya Üniversitesi tarafından TNS ortaklığıyla gerçekleştirilen, gençlerin ve Türk halkının öncelikli sorun ve beklentilerini ortaya koyan araştırma sonuçları paylaşıldı.

Türkiye çapında 18 ilde 18 yaş ve üzeri bin 512 kişi ile yüz yüze olarak Aralık 2015 döneminde gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türk halkının en büyük sorununun yüzde 48.2 ile terör olduğu, gençlerin yüzde 55.1'inin işsizlik ve yüzde 21.6'sının eğitim konularını en önemli sorun olarak gördüğü tespit edildi. Kadına şiddet ise belirtilen sorunlar arasında 2.8 ile 9. sırada yer aldı.

Ayrıca ekonomik yaşam standartlarına ilişkin beklentileri de ortaya koyan araştırmaya göre, halkın yüzde 33,9'u Türkiye'de yaşayan insanların ekonomik yaşam standartlarının 5 yıl içinde değişmeyeceğine inanıyor. Ekonominin daha iyiye gideceğine inanan bölge en yüksek oran ile (yüzde 56,6) İç Anadolu olurken, Ege bölgesi yine en yüksek oran ile (yüzde 60,2) ekonominin kötüye gideceğini düşünen bölge oldu.

EN ÖNEMLİ SORUN TERÖR

Türkiye'nin en büyük sorununun yüzde 48.2 ile terör olduğu görülen araştırmada işsizlik yüzde 37.2 oranıyla ikinci, ekonomi ise yüzde 25.3 ile üçüncü büyük sorun olarak öne çıktı. Eğitim yüzde 9.4 ile dördüncü, mülteci yüzde 5.9 ile beşinci, Rusya krizi yüzde 5.1 ile altıncı sırada yer alırken bunları yüzde 3.4 ile adalet, yüzde 3.3 ile dış politika, yüzde 2.8 ile kadına şiddet takip etti.

İç Anadolu Bölgesi, terörün yoğun olarak yaşandığı Güney Doğu (yüzde 51.5) ve Doğu Anadolu (yüzde 57.9) bölgelerine kıyasla terörü en yüksek oranda (yüzde 66) Türkiye'nin sorunu olarak gören bölge oldu. Diğer bölgelerden farklı olarak Ege Bölgesi'nde terörü Türkiye'nin en önemli sorunu olarak ifade edenlerin oranı yüzde 8.

KARADENİZ'İN TERÖR VE RUSYA KRİZİ ÖNCELİKLİ SORUNU

Son dönemde gündemden düşmeyen Rusya krizi ve mülteci alımı konuları ise Türk halkı için öncelikli sorun olmadığı görüşünde. Halkın yüzde 5,9'u mülteci alımının sorun yaratacağına inanırken, araştırmaya katılanların sadece yüzde 5,1'i Rusya ile yaşananları kriz olarak gördü. Rusya krizinden en çok etkilenen bölge ise Karadeniz. Karadeniz halkının terörden sonra yüzde 34 ile en büyük sorunu Rusya krizi olarak ifade edildi.