Rusya, başı kesilerek öldürülen kıza ağlıyor

1999

Rusya’nın başkenti Moskova’da dün bir bakıcının, elinde kesik bir çocuk başıyla etrafına tehditler savurduktan sonra yakalanmasının yankıları sürüyor. Moskovalılar, bugün olayın gerçekleştiği yere öldürülen küçük kızın anısına çiçek bırakmaya başlarken, radikal isimler ise Orta Asya ve Güney Kafkasya kökenlilere vize uygulaması getirilmesini talep etmeye başladı. Rusya Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi (FSKN) ise görüntülere göre bakıcının uyuşturucu almış olabileceğini belirterek, olayla ilgili soruşturmaya dahil olabileceğini açıkladı.

Moskova’da dün ilk önce sosyal medyaya ardından haber sitelerine düşen görüntüler bir anda herkesi şoke etmişti. Tamamen siyah elbiseler giymiş daha sonra Özbekistan asıllı olduğu anlaşılan bir kadın, bir metro girişinde elinde bir kesik çocuk başı olduğu halde etrafına tehditler savururken, polis tarafından etkisiz hale getirilip göz altına alınmıştı. Kadının bir bakıcı olduğu, bakmakta olduğu 4 yaşındaki kız çocuğunun kafasını keserek evini de ateşe verdiği, metro istasyonunda polislerin şüphelenmesi üzerine de çantasında taşıdığı kızın başını çıkararak bağırmaya başladığı anlaşılmıştı.

Olayın bir gün ardından ise Moskovalılar, kadının kesik başla dolaştığı Oktrabrskoye Pole metro istasyonuna küçük kız için çiçek bırakmaya başladı. Sabah saatlerinde durağa gelen Moskovalılar, çiçeklerin yanı sıra küçük kızın anısına oyuncak, çikolata, şekerleme bıraktı, kimileri de mum yaktı.

resim tanımı girin

RADİKAL MİLLİYETÇİLER TEPKİLİ

Bazı ziyaretçilerin ağladığı gözden kaçmazken, birçok kişi bakıcının en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini dile getirdi.

Olay, ülkedeki Rus milliyetçilerinin de tepkisini çekti. Bazı radikaller, bakıcı Özbekistan asıllı olduğu için, Orta Asya ve Güney Kafkasya kökenlilere vize uygulaması getirilmesini talep etmeye başladı.

Slav İttifakı isimli aşırı ırkçı örgüt lideri Dmitri Demuşkin, “Devlet Başkanlığı idaresine ve Devlet Duma’sına bir başvuruda bulunduk ve Orta Asya ve Güney Kafkasya için bir vize uygulaması getirilmesini, göçmenler ve onların çalışma şartları ile ilgili sıkı bir kontrol yapılmasını talep ettik.” açıklamasında bulundu.

POLİS, YABANCI DÜŞMANLIĞINA KARŞI ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI

1978 doğumlu ve isminin Gülçehra Bobokulova olduğu açıklanan kadının, kayıt dışı şekilde bakıcı olarak çalıştığı belirtiliyor.

Milliyetçiler ayrıca bakıcı kadın bir saat boyunca metro istasyonu önünde bağırırken ona müdahale etmediklerini savundukları polislerin de yargılanmasını istedi.

Interfax ajansına konuşan yetkililer ise özellikle gençler arasında bir yabancı düşmanlığı oluşmaması için polisin önlemlerini artırdığını bildirdi. Yetkili, “İşlenen suçtan dolayı radikal milliyetçi gruplar harekete geçebilir korkusuyla” bazı tedbirler alındığını aktardı. Bu tedbirlerin özellikle gençlik hareketi liderlerine karşı olduğu belirtiliyor.

KADIN UYUŞTURUCU ALMIŞ OLABİLİR

Bakıcı kadınla ilgili soruşturmalar devam ederken, Rusya Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi’nden de ilginç bir açıklama geldi. FSKN Başkanı Viktor Ivanov, bakıcı kadının uyuşturucunun etkisi altında bunlar gerçekleştirmiş olabileceğini belirterek, “Bakışlarına bakılırsa uyuşturucu etkisi altında gözüküyor.” dedi.

FSKN’nin soruşturmaya dahil olmadığını ve bu yüzden yorum yapmasının etik olmayacağını belirten Ivanov, “Sanırım bizim soruşturmaya dahil olmamız faydalı olabilir. Ama bu olayı araştıran dedektiflere bağlı. Biz dahil olmaya, kimyasal ve toksikolojik testler yapmaya hazır.” diye konuştu.

PATLAYICI BULUNMADI

Dün bazı haber siteleri, görgü tanıklarına dayanarak kadının “ben teröristim, üzerimdeki bombaları patlatacağım” diye bağırdığını bildirmişlerdi.

Ancak RIA Novosti ajansı, kadının üzerinde bomba bulunmadığını bildirdi. Polis, suçunu itiraf eden kadını cinayetten dolayı tutukladı. Polis, kadının bağlantılı olduğu bütün yerlerde de bomba araması yapıldığını ancak patlayıcıya rastlanmadığını kaydetti. Polis, metro istasyonunun civarında da bomba araması yapmıştı.

MEDYANIN SESSİZLİĞİNE ELEŞTİRİ

Moskova’da yaşanan bu dehşet olaya federal televizyonlarda yer verilmemesi de olayın ardından tartışılan bir başka konu. Ülkenin en büyük televizyon kanalları Rossiya-1, NTV, REN TV gibi kanallar olayla ilgili herhangi bir yayın yapmadı.

Bu konuda kendisine sorulan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise kanalların bu tutumunu desteklediğini söyledi. Olay daha çok İnternet haber sitelerinde gündem oldu.

ÇOCUĞUN ANNE VE BABASI KONUŞTU

Öte yandan Rus basını, öldürülen kız çocuğunun anne ve babasının polise verdikleri ifadeleri de yayınladı. Buna göre çocuğun ebeveynleri, ifadelerinde “bakıcıyı bir yıl önce tuttuklarını, kadının uzman bir bakıcı gibi göründüğünü, kendilerine karşı her zaman sorumlu davrandığını” söyledi. Ancak kısa bir süre önce çocuğun anne-babası ile bakıcının kocası arasında sorunlar yaşanmaya başladığı belirtildi. Bakıcı kadının da ifadesinde “kocasının kendisine ihanet ettiği” için bu cinayeti işlediğini söylediği medyaya yansımıştı.

Çocuğun anne ve babasının şu an psikolojik destek aldıkları da kaydedildi.

resim tanımı girin