Rus gazeteci doğum gününde Anıtkabir'i ziyaret etti

316

Rusya’nın resmi haber ajansı RİA Novosti’nin Ankara özel muhabiri Alyona Palajçenko, kendi doğum gününde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’i ziyaret etti.

Kendi Facebook sayfasında duygularını paylaşan Rus gazeteci, doğum günü için Anıtkabir’i ziyaret ettiğini vurguladı. Palajçenko, “Atatürk Mozolesi, çok etkileyici ve büyüleyici bir yer. Ankara’ya gelen herkese ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etmesini tavsiye ediyorum. Bu arada, Atatürk’ün Rus diline tercüme edilmiş Nutuk kitabını da aldım” diye konuştu.

‘ATATÜRK BÜYÜK BİR TARİHİ ŞAHSİYET’

Sputnik’e konuşan Rus gazeteci, Atatürk’ün büyük bir tarihi şahsiyet olduğunu ifade etti. Palajçenko, “Türkiye çok şanslı. Çünkü Türkiye tarihinde Atatürk gibi büyük biri ülkesine liderlik yaptı. Atatürk’e büyük saygım var. Atatürk laik bir ülke kurmayı başardı, bağımsız dış politika sergileyerek Rusya ile dostluk ilişkilerini kurdu. Anıtkabir’de tarihi bir yazıya tanık oldum. Türkiye Cumhuriyeti yönetiminin çıkardığı ilk karar nedir biliyor musunuz? İlk karar Sovyet Rusya’sı ile dostluk ilişkilerinin kurulması için Moskova’ya heyet gönderilmesi oldu. Bir Rus gazeteci olarak etkilenmemek mümkün değil. Anıtkabir de çok muazzam bir eser. Atatürk gibi büyük bir tarihi şahsiyete yakışan bir yer. İçeri girer girmez muazzam duygulara kapılıyor insan” dedi.

Sputnik ailesi olarak arkadaşımız ve meslektaşımız olan Alyona Hanım’ın doğum gününü kutlar, sağlıklı bir hayat ve başarılar dileriz.