BardakTV, Rusları ve Türkleri barıştıracak

695

Geçtiğimiz günlerde internet ortamında BardakTV adı altında yeni bir YouTube kanalı kuruldu. Benzer kanallar internette çok fazla, ancak bu kanalının özelliği Rusya'da okuyan Türk öğrenciler tarafından kurulup yönetiliyor olması.

BardakTV kurucularından olan, aynı zamanda Moskova'nın önemli üniversitesi MGIMO'da okuyan Fatih Akkan ile yeni proje konusunda söyleşi gerçekleştirdik.

Akkan, Rusya'ya çok genç yaşta geldi, ve 10 yıldır Moskova'da yaşıyor. Rus kültürünü ve Rus insanlarını tanımaya çalışan üniversiteli genç, bilgilerini pekiştirmek için halk ile direkt bir temas halinde bulunuyor. Bu süreci Akkan, "Sokağa çıkıyorum, insanlarla diyalog kuruyorum, onların alışkanlıklarını, geleneklerini öğrenmeye çalışıyorum, farklı konulardaki davranışlarını araştırıyorum." şeklinde anlatıyor.

Siyasi sorunların iki ülke halklarının arasındaki ilişkileri aniden yıkamayacağına inandığını beliren Akkan, yaşanan uçak krizine rağmen iki halk arasındaki ilişkilerinin tamamen yitirilmediğini kaydediyor. BardakTV projesinin amacının da tam olarak bu yönde olduğunu belirten Akkan, iki ülkeyi bu proje ile barıştıracağını söylüyor.

bardak tv

BardakTV projesinin amacının Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri sosyal deney videoları ile anlatmak olduğunu ifade eden Akkan, "İsteğimiz şu ki, Rusya'da Türk insanının figürü en güzel şekilde anlaşılsın, ve aynı şekilde Türkiye'de de Rus insanını Türkler anlayabilsin. İnsanların başından bütün önyargıları ve negatif algıları söküp atmak istiyoruz. BardakTV projesi dahilinde insanların farklı din ve kültürlerinin olmasına rağmen bir harmoni içinde yaşayabilecekleri gösterilecek." dedi.

BardakTV için 4 kişilik bir ekip çalışıyor. Şimdilik videolar Rusya'da çekiliyor. Bu videolarda Rus halkı, Türkiye ve Türk kültürü, halkı, ve dili hakkında bildiklerini anlatıyor. İlerleyen zamanlarda BardakTV projesinin planları arasında benzer videoların Türkiye'de çekilip, Rusya ve Rus insanı hakkında bilgi edinmeyi sağlamak.

Fatih Akkan’ın gözlemlediğine göre insanların sorulara olan yanıtları çok farklı, ancak çoğunlukla her cevapta bir olumlu sonuç çıkıyor. Fatih yaşadıklarını "Projeye başladığımızdan beri 100'ün üzerinde insanla konuştuk, ve hiçbiri negatif bir tepki vermedi. Herkes çok cana yakın ve sevecen bir tavır sergiledi." sözleriyle anlatıyor.

"Sence Ruslar Türkler hakkında ne düşünüyor?" sorumuza Akkan, "Rus ve Türk halkının kültürü ve gelenekleri birbirine çok benziyor, Ruslar Türkleri çok seviyor ve Türkler bu sevgiyi hiçbir zaman karşılıksız bırakmıyor." şeklinde cevap veriyor.