Türk yük gemisi Kırım’da yapımı devam eden köprüyü biçti

446

Lira adlı Türk yük gemisi Kırım’ın Kerç Boğazı’nda yapımı devam eden bir köprüyü biçti. 19 Mart Cumartesi akşamı meydana gelen olay ancak bugün ortaya çıktı.

Taman Federal Karayolları İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre yük gemisi Tuzla Adası ile seyir koridorunu birleştiren 2 numaralı köprüye çarptı. Çarpmanın etkisiyle köprünün 80 numaralı ayağını yıkan gemi, 79 ve 81 numaralı köprü ayaklarına da zarar verdi.

Çarpma sonucunda gemideki 9 mürettebattan ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı. Türk yük gemisinin zarar verdiği köprü Kerç Boğazı üzerinde yapılacak asıl köprünün yapımına yük taşımak için kullanılıyordu. Geminin Turkuaz Shipping Corp’a ait olduğu ve kaptanının Türk vatandaşı olduğu bildirildi. Kazadan sonra Türk gemisi Lira’nın Taman Limanı’nda alıkonulduğu bilgisi verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 18 Martta Tuzla Adası’na giderek Kerç Boğazı üzerine yapılacak köprünün inşaatını incelemişti. Köprü inşaatını “tarihi görev” olarak nitelendiren Putin, köprü projesine zarar verenleri asmakla tehdit etmişti. Taman ve Kerç’i birleştirecek olan köprü, Rusya’nın en uzun köprüsü olacak.