Kırım köprüsü inşaatına çarpan geminin Türk sahibine 35 milyonluk dava

388

Rusya'yı Kırım'a bağlayacak olan ve inşaatı devam eden köprüye çarpan Panama bandıralı Lira gemisin sahibi Turkuaz Shipping'e tazminat davası açıldı.

19 Mart tarihinde 23.35 sularında Turkuaz shipping şirketine ait Lira isimli gemi Kırım'a inşaatı devam eden 2 numaralı köprü bağlantısına çarpmıştı. Çarpma sonucunda 79, 80 ve 81 numaralı köprü ayaklarının zarar gördüğü bildirilmişti.

Köprüyü inşaat eden SGM-Most şirketi, geminin sahibi Turkuaz shipping'e 35 milyon rublelik (yaklaşık 540 bin dolar) tazminat davası açtığı öğrenildi. Daha önce SGM-Most şirketi, gemiye el konulması için de mahkemeye başvurduğu ifade edildi.

Öte yandan Rostov Tahkim Mahkemesi'nin değerlendirmesine göre köprü inşaatına verilen zararın 120 milyon ruble (yaklaşık 1,8 milyon dolar) olduğu yönde.

Rusya'nın Taman Yarımadası ile Kırım'ı birbirine bağlayacak köprü inşaatı Azak Denizi ile Karadeniz birbirine bağlayan Kerç Boğazı üzerinde devam ediyor.

Kırım'a Kerç Boğazı üzerinden köprü inşaatı ilk kez 1910 yılında planlanmıştı, ancak Birinci Dünya savaşı engeline takılmıştı. 1930 yılında Karadeniz sahilini kapsayacak şeklinde Ukrayna'nın Herson bölgesinden Gürcistan'ın Poti şehrine kadar demiryolu projesi hazırlanmıştı. Ancak, Kerç Boğazı üzerindeki köprü projesine bu kez de İkinci Dünya savaşı engel olmuştu. Daha sonra, aynı bölgede geçici köprü yapılmıştı ve iptal kararı alınarak yıkılmıştı. Kırım'ın Rusya'ya dahil edilmesinin ardından köprü tekrar gündeme gelerek inşaatı başlatılmıştı

Köprü inşaatının Aralık 2018'de tamamlanması bekleniyor.