Mültecilerin Türkiye'den Avrupa'ya göçü, Rus foto muhabire Pulitzer Ödülü getirdi

166

Mülteci krizi projesi çerçevesinde ortak çalışma yapan ve aralarında Rus foto muhabirinin de bulunduğu dört foto muhabiri Pulitzer Ödülü'ne layık görüldü.

Mültecilerin Türkiye'den başlayan yolculuğunu The New York Times'taki haberler için fotoğraflayan Sergey Ponomaryev, Mauricio Lima, Tyler Hicks ve Daniel Etter'in ortak çalışması Pulitzer Ödülü kazandırdı. Foto muhabirler, mültecilerin Midilli (Lesbos) Adası, Makedonya, Slovenya, Sırbistan ve Macaristan'daki yolculuklarının fotoğraflarını çekmişlerdi.

Ödül aldığına hala inanamadığını söyleyen Ponomarev, "Biz farklı bölgelerde bulunuyorduk ve farklı şeyler hissediyorduk. Ama ortak etki ise mültecilerin hedefe ulaşabilmek için anlatılamaz arzusu idi. 'Gitmek lazım!' bu ifadeyi yüzlerce kez duydum." diye konuştu.

Rus foto muhabiri Sergey Ponomaryev, Şubat ayında haber kategorisinde World Press Photo ödülünü de kazanmıştı.

Pulitzer Ödülü alan tek Rus gazeteci Zemlyaniçenko idi

Bu güne kadar Rus gazeteciler arasında Pulitzer Ödülü'nü alan sadece Aleksandr Zemlyaniçenko olmuştu. Aleksandr Zemlyaniçenko AP'nin Moskova bürosu foto servisinin şefi görevindeyken iki defa Pulitzer Ödülü'ne layık görülmüştü. Ağustos 1991'te darbe olayı ve 1996 yılında Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Rock konserindeki dansı, Zemlyaniçenko'ya bu ödülü getirmişti.

ABD tarafından verilen Pulitzer Ödülü, 1917 yılından beri edebiyat, gazetecilik, müzik ve tiyatro dallarında veriliyor.