Bu fotoğraflar Rus foto muhabirine ödül getirdi

79

Uluslararası Haber Ajansı "Rossiya segodnya" foto muhabiri Vladimir Pesnya, World Press Photo ödülünü kazandı.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlen ödül töreninde Vladimir Pesnya, spor dalında World Press Photo ödülüne layık görüldü. Pesnya, "Veltuga'da hokey" adlı çalışmasında Nijegorodsk bölgesindeki Vetluga şehrinde amatör takımların buz hokeyi oynadığı sıradaki fotoğrafları çekti.

Neden özellikle bu çalışmayı yaptığını açıklayan Pesnya, "Profesyonel olmayan amatör ve milli sporları merak ediyorum." dedi. Bu çalışmanın neden ödül getirdiği yönündeki soruya cevap veren Pesnya, "Galiba spordaki sadece büyük başarılar değil, aynı zamanda insani ve sıradan sevinenlerin gösterilmesi." diye konuştu.

World Press Photo ödülüne 128 ülkeden 5 binden fazla fotoğrafçı aday gösterilmişti. Toplamda ise 82 binden fazla başvuru yapıldığı belirtildi.

resim tanımı girin

Foto muhabiri Sergey Ponomaryev'e iki ödül birden

2016 yılında World Press Photo ödülünü kazanan diğer Rus foto muhabiri ise Sergey Ponomaryev oldu. Haber kategorisinde ödül alan Ponomaryev, New York Times için Avrupa'daki mülteci kriziyle ilgili çalışma yapmıştı.

Ponomaryev, aynı zamanda aynı çalışmadan dolayı Pulitzer Ödülü'ne de layık görüldü.

Mültecilerin Türkiye'den başlayan yolculuğunu The New York Times'taki haberler için fotoğraflayan Sergey Ponomaryev, Mauricio Lima, Tyler Hicks ve Daniel Etter'in ortak çalışması Pulitzer Ödülü kazandırdı. Foto muhabirler, mültecilerin Midilli (Lesbos) Adası, Makedonya, Slovenya, Sırbistan ve Macaristan'daki yolculuklarının fotoğraflarını çekmişlerdi.