Rusya'da havalimanında yaşayan Kürt aileye sığınma hakkı verildi

644

Suriye'den gelen ve iki aydır Moskova'nın Şeremetyevo Havalimanı'nda zor şartlarda yaşayan 4 çocukluk Kürt ailenin sığınma talebi Rusya tarafından kabul edildi ve 1 yıllık geçici oturum izni verildi.

Uzatılabilir 1 yıllık oturum izni alan aile 10 Eylül 2015 tarihinden 20 Kasım 2015'e kadar 71 gün boyunca Şeremetyevo Havalimanı'nda yaşamış daha sonra polisler tarafından göçmen bürosunun misafirhanesine götürülmüştü.

Sahte belgelerle yasadışı sınır geçişi yapmakla suçlanan aileye 10 bin ruble para cezası kesilmiş ve yaptıkları sığınma talebi de reddedilmişti. Ünlü avukat Roza Magamedova aracılığıyla tekrar sığınma talebinde bulunan aile bu sefer olumlu sonuç almayı başardı.

resim tanımı girin

Hasan Aman Ando ve eşi Gülistan 4 çocuklarıyla beraber yaşadıkları Erbil şehrini savaştan uzak olmak için terk etmiş ve Rusya'nın Samara şehrinde bulunan akrabalarının yanına gitmeye karar vermişlerdi.

Rusya göçmen bürosu verilerine göre Suriye'de iç savaş başladıktan sonra Rusya'ya gelen yaklaşık iki bin vatandaş Rusya tarafından kabul edildi.

Fotoğraflar: Роза Магомедова