Rusya'da mayıs tatili kaç gün sürecek? Havalar nasıl olacak?

499

Rusya'nın yılbaşından sonra ikinci büyük tatili olan "Mayıs tatilleri"nin başlamasına 5 gün kaldı. Rusya vatandaşları bu yıl 1 Mayıs bayramı kapsamında 30 Nisan, 1,2 ve 3 Mayıs olmak üzere 4 gün kesintisiz tatil yapacak. Tatil sonrası 4,5 ve 6 Mayıs tarihleri ise iş günü olarak devam edecek. Ardından 9 Mayıs Zafer Bayramı sebebiyle 7,8 ve 9 Mayıs tarihlerinde tekrar kesintisiz 3 günlük bir tatil yapılacak. Böylelikle Rusya'da yaşayan vatandaşlar Mayıs ayının ilk on gününde 4 + 3 gün şeklinde toplam 7 gün tatil yapacak.

Yıl içerisinde toplam tatil günlerine bakıldığı zaman Rusya, ortalama bir Avrupa ülkesi kadar tatil yapıyor. Yine ortalamaya göre ABD'liler Rusya'dan daha fazla, Japon'lar ise daha az tatil yapıyor.

Meteoroloji uzmanlarından güzel hava beklentisi

Moskova'da meteoroloji uzmanlarından yapılan açıklamalara göre Mayıs tatilinin ilk günlerinde hava sıcaklıkları ortalama 15-20 derece ve güneşli olacak. Özellikle Mayıs ayının ilk günlerinde güneşli, sıcak ve bulutsuz havaların olacağı belirtiliyor.

Ayrıca 9 Mayıs Zafer Bayramı'nda uçuş gösterileri yapılacağı için, yağmur yağma ihtimali olursa bulutları dağıtma yöntemleri kullanılacak.

Bu yıl 1 Mayıs'da aynı zamanda Paskalya bayramı da kutlanacak.