Alparslan Çelik'in avukatı: Müvekkilimin ifadesi Rusya'ya teslim edilecek

343

Türkiye'nin düşürdüğü Rus savaş uçağının pilotunu öldürdüğü iddia edilen Alparslan Çelik'in avukatı Murat Üstündağ, müvekkilinin ifadesinin Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'ne teslim edileceğini açıkladı.

Ria Novosti'ye konuşan avukat Üstündağ, Çelik'in ifadesinde Rus pilotun öldürülmesi ile ilgili olayı detaylı bir şekilde anlattığını söyledi. Üstündağ, "Müvekkilimin, pilotun paraşütle atladığı sırada 'ateş etmeyin' diye birçok kez bağırdığı görüntüler var. Dolaysıyla kendisi de ateş etmiyordu. Ayrıca görüntülerin çekildiği yer ile pilotun düştüğü yer arasındaki mesafe 2-3 kilometre. Bu mesafeden isabet edecek silah yok. Olan delillerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, büyük ihtimal savcının Çelik'i pilotu öldürmekle suçlaması için yeteri kadar delili yok." diye konuştu.

Üstündağ, iddianamenin bir kaç haftada tamamlanmasının ardından mahkemenin başlayacağını söyledi.

Nisan ayının başında İzmir'de polis tarafından gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen, Alparslan Çelik, Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmıştı. Alpaslan Çelik'in tutuklanma nedeninin "harp silahı bulundurmak" olduğu belirtilmişti.

Alparslan Çelik, Türkiye'nin düşürdüğü Rus savaş uçağının Suriye topraklarına paraşütle atlayan pilotunu öldürmekle suçlanıyor. Çelik, olaydan hemen sonra Rus pilotu ateş açarak öldürdüğünü açıklamıştı.