100 bin kişi 1 Mayıs için Kızıl Meydan'da

162

Rusya'nın başkenti Moskova'da 1 Mayıs Bahar ve Emek Günü için çok sayıda etkinlik gerçekleştiriliyor. Moskovalılar, 10.00'da 24 yılın ardından önceki sene yeniden 1 Mayıs kutlamalarına açılan tarihi Kızıl Meydan'da toplandı.

Sputnik'in haberine göre, Sovyetler Birliği döneminde 1 Mayıs'ın simgesi haline dönüşen Kızıl Meydan, bu sene de Rusya'daki kutlamaların merkezi oldu. Ellerinde flamalar, pankartlar ve balonlarla Kızıl Meydan'a gelen vatandaşlar, taşıdıkları çiçekler ve bayraklarla bölgeyi bayram yerine çevirdi.

Moskova Sendikalar Federasyonu'nun organizasyonuna, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Rusya Bağımsız Sendikalar Federasyonu Başkanı Mihail Şmakov ve Moskova Sendikalar Federasyonu Başkanı Mihail Antontsev de katıldı.

Tarihi meydandaki etkinliğe katılanların sayısının 100 bini aştığı belirtildi.

resim tanımı girin

1 Mayıs kutlamaları kapsamında gün içinde Moskova'da çok sayıda etkinlik düzenlenirken, her yıl olduğu gibi bu sene de akşam saatlerinde başkentin farklı noktalarında havai fişek gösterileri yapılacak.

1 Mayıs Bahar ve Emek Günü dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinlikler nedeniyle 30 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında başkent Moskova'daki bazı cadde ve sokaklar trafiğe kapatılacak.

resim tanımı girin

1917'den beri resmi bayram

— Rusya’da 1 Mayıs, 1917 Ekim Devrimi’nden sonra resmî bayram kabul edildi. İş kanununda yapılan düzenlemeyle 1 Mayıs’a 'Enternasyonal Günü' ismi verildi.

— Ekim Devrimi’nin ardından Moskova’nın kuzeybatısında bulunan Hodınskoye Meydanı’nda Kızıl Ordu ilk defa 1 Mayıs geçit töreni gerçekleştirdi. Geçit törenine 30 bin kişi katıldı. O günden sonra Kızıl Ordu’nun geçit töreni, Rusya’da bir 1 Mayıs geleneği hâline geldi.

— Sovyet hükûmetinin 1928'de aldığı kararla, '1 Mayıs Enternasyonal Bayramı', 2 gün olarak kutlanmaya başladı. 1 ve 2 Mayıs günleri resmî tatil kabul edildi.

— 2. Dünya Savaşı’nın en karanlık dönemi sayılan 1941-1945 yıllarında Rusya’da 1 Mayıs yürüyüş ve toplantıları yapılmadı.

— 1 Mayıs 1956’da Moskova Kızıl Meydan’daki 'Enternasyonal Bayramı' kutlamaları televizyon kanallarında ilk kez canlı olarak yayınlandı.

— 1970'de yılında yapılan yeni kanun düzenlemesiyle birlikte 1 ve 2 Mayıs günlerinde kutlanan 'Enternasyonal Bayramı'nın ismi, 'Uluslararası Emekçi Dayanışması Günü' olarak değiştirildi.

— 1 Mayıs 1990’da Kızıl Meydan’da resmi 1 Mayıs gösterisi son kez gerçekleştirildi. O gün Kızıl Meydan’da yapılan kutlamalar sırasında alana, komünizm ve Sovyetler karşıtı sloganlar atan topluluklar girdi.

— 1992'de '1 Mayıs Uluslararası Emekçi Dayanışması Günü'nün ismi, 'Bahar ve Emek Bayramı' olarak değiştirildi.