Rusya'da Paskalya kutlanıyor; Putin ve Medvedev de ayine katıldı

464

Ortodoks Hristiyanları 40 günlük Büyük Oruç’un ardından Paskalya Bayramı’nı kutlamak için kiliselerde buluştu. Aynı ayine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dmitriy Medvedev katıldı.

Başkent Moskova Rusya Patriği Kirill'in Kurtarıcı İsa Kilise’sinde yönettiği ayine Vladimir Putin, Dmitri Medvedev, eşi Svetlena Medvedeva ve Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin katıldı.

Kudüs’ten getirilen kutsal ateş ayinde inananların mumlarını tutuşturdu.

resim tanımı girin

Ortodoksların en önemli bayramlarından biri sayılan Paskalya, bir hafta boyunca kutlanıyor. Yunan kaynaklı paskalya kelimesi “kurtuluş” anlamına geliyor. Ruslar bu bayram boyunca “Hristos Voskres!” (İsa Mesih dirildi!) şeklinde birbirlerine hitap ediyor.

Paskalya bayramının kökü Yahudilikte bulunuyor. Yahudi inancına göre bu bayram Mısır köleliğinden kaçan Musevilerin kurtuluşunu simgeliyor. Paskalya, perhizle geçen beş haftalık bir hazırlık dönemi ile son haftayı kapsıyor. Paskalya Günü’nde de sona eriyor. Paskalya Günü için evlerde özel çörekler hazırlanıyor. Boyalı paskalya yumurtası haşlanıyor, mumlar yakılıyor. Yumurtanın kırmızıya boyanması ise İsa’nın kanı anlamına geliyor.

Paskalya’yı bütün Hıristiyan mezhepleri, kendi inançların göre kutluyor. Süryanilerin Temmuz ayında kutladıkları ‘Meryem Ana Paskalyası’ adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine giriyor. Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenleniyor. Alay kiliseden çıkarken hiç ışık yakmazken; dönüşte ise, İsa'nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılıyor.