Rusya'yı yeteri kadar iyi tanıyor musunuz?

2057

Türkiye'den erişimin engellendiği Rusya kaynaklı haber sitesi Sputnik, Rusya hakkında bilinmeyen en ilginç 10 maddeyi yazdı.

Dünyanın en büyük ülkesi hangisi, en uzun tren yolu nereden geçiyor, en büyük McDonalds'ı hangi şehirde? gibi sorularu yanıtlayan Sputnik bu sayede Rusya hakkında bilinmeyen en dikkat çekici bilgileri derledi.

resim tanımı girin

1 - Sibirya’daki bin 637 metre derinliğindeki Baykal gölü, dünyanın en derin ve en eski gölü. Dünyanın tatlı su rezervinin yüzde 20’si Baykal gölünde yer - alıyor.

resim tanımı girin

2 - Rusya’daki kadınların sayısı erkeklerin sayısından 10 milyon daha fazla.

resim tanımı girin

3 - Rusya’da yeri bilinmeyen 15 gizli şehir bulunuyor.

resim tanımı girin

4 - Rusya’nın başkenti Moskova, ABD’nin New York kentinden sonra en çok milyarderin bulunduğu ikinci şehir. New York’ta 87, Moskova’da 82 milyarder yaşıyor.

resim tanımı girin

5 - Rusya’nın UNESCO’nun dünya mirasları listesinde 10 doğal alanı bulunuyor. Rusya bu sayı bakımından ABD (13)ve Avusturya’dan (12) sonra üçüncü ülke.

resim tanımı girin

6 - Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) açıklamasına göre, Rusya 2015 yılında dünyanın en çok petrol üreten ülkesi oldu. Geçen yıl her gün toplam 10 milyon 590 bin varil petrol üreten Rusya, dünyanın petrol ihtiyacının yüzde 14.5’ini karşıladı.

resim tanımı girin

7 - Rusya’nın başkenti Moskova’daki 700 kişilik McDonald’s dünyanın en büyüğü. Bu restoran açılışının yapıldığı 31 Ocak 1990 tarihinde 30 binden fazla müşteriye hizmet vererek bir rekor kırmıştı.

resim tanımı girin

8 - Rusya, dünyada en çok ormanlık araziye sahip ülke. Rusya’da ormanlar ülke yüz ölçümünün yüzde 45’ini oluşturuyor ve 7 milyon 762 bin 602 kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Rusya’daki ormanlık arazilerin büyüklüğü Avustralya kıtasıyla aynı.

resim tanımı girin

9 - Rusya boyunca uzanan Trans Sibirya tren yolu, 9 bin 289 kilometrelik yolculuk hattıyla dünyanın en uzunu. Moskova’dan başlayan bu tren yolu, Asya içinde ilerliyor ve Vladivostok limanında sona eriyor. Yolculuk, ilk duraktan son durağa toplamda 152 saat 27 dakika sürüyor. 1916 yılında inşa edilen yol, zaman içinde uzatılıyor.

resim tanımı girin

10 - Rusya 17 milyon 98 bin 242 kilometre kare büyüklüğüyle harita üzerinde dünyanın en büyük ülkesi olma özelliği taşıyor. Dünya’nın dokuzda birinden daha geniş bir alanı kaplayan Rusya, ABD’den 1.8 kat daha büyük.

Kaynak

Fotoğraflar: Sputnik, Flickr, AP, themillenniumreport