Rus ajanların çocukları: Ailemizin ajan olduğuna inanmak istemiyorduk

817

ABD'de yakalan Rus ajanların çocukları Tim ve Alex, anne ve babasının ajan olduğuna inanmak istemediklerini söyledi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Haziran 2010 tarihinde Rus ajanı oldukları tespit edilen Donald Heathfield ve Tracey Foley'i tutuklamıştı. Gerçek isimleri Andrey Bezrukov ve Yelena Vavilova olan Rus ajanlar, 1980'li yıllarda Kanada'ya göç etmişti ve daha sonra ABD'de taşınarak Boston'da yaşıyorlardı. Rus ajanların Tim ve Alex adındaki çocukları, gerçekler ortaya çıkana kadar olaydan habersiz sıradan ABD'ye taşınmış Kanadalı aile olduklarını düşünüyorlardı.

İlk kez Guardian Gazetesi'ne konuşan Tim ve Alex, Rusya'ya gelene kadar anne ve babasının ajan olduklarına inanmak istemediklerini açıkladılar. Ailesi ve hayatları ile ilgili anılarını paylaşan Tim ve Alex, her şeyin çok sıradan ve normal olduğunu anlattılar. Hafta sonlarını birlikte geçirdiklerini söyleyen Tim ve Alex, "Anne ve babamızın çok sayıda arkadaşları vardı. Babam sık sık iş seyahatine gidiyordu. Annemiz bizi okuldan alırdı ve spor derslerine götürürdü. Rusya ve SSCB hakkında hiç konuşmazdık ve o kültüre ait yemek yemezdik." dediler.

Alex, "Ailemden şüphelenecek hiçbir durum olmamıştı. Bana göre, arkadaşlarımın ailesi daha heyecanlı ve başarılı hayat yaşıyordu." diye konuştu.

Çocukları hiçbir şeyden habersiz hayat sürerken FBI, Rus ajan Andrey Bezrukov ve Yelena Vavilova'nın Boston'daki evini dinliyordu. Ailesinin tutuklandığı günü anlatan Tim, "O gün benim 20. doğum günümü kutluyorduk. Eve bir anda FBI girdi. İlk başta, o zaman 16 yaşında olan Alex ile bir partide alkol almıştık bundan dolayı geldiklerini düşündüm." şeklinde konuştu.

Anneleriyle görüşmelerine izin verildiğini ifade eden Alex, "Ona hiçbir şey sormadık. Mahkemede ifade vereceğimi biliyordum ve ne kadar az bilirsem o kadar iyi olacağını düşündüm." dedi.

Rusya yolculuğu

Annelerinin talebi üzerine Rusya'ya gitmek zorunda kaldıklarını dile getiren Alex şöyle konuştu:

"Kabus gibi bir andı. Uçakta oturuyorsun ve birkaç saatin var. Sonrasında ise ne olacağını bilmiyorsun. Bizi anne ve babamızın iş arkadaşları olduklarını söyleyen kişiler karşıladı. Anne ve babamızın 20'li yaşlarındaki üniformalı fotoğraflarını gösterdiler. O zaman gerçek olduğunu düşündüm. O zamana kadar ajan olduklarına inanmak istemiyordum."

Amca ve ninesiyle tanıştılar

Tim ve Alex'e, anne ve babasının Moskova'daki dairesini gösterildi, şehir gezdirildi. Burada Tim ve Alex, amca ve ninesiyle tanıştı. Tim ve Alex, küçük yaşta Avrupa'da ninesini ve dedesini görmüştü ancak Rusça konuştuklarını hatırlamıyorlar. Nine ve dedesinden hediyeler ve kar üzerinde çekinmiş fotoğraf aldıklarını hatırlayan Tim ve Alex'e ailesinin anlattığına göre akrabaları Canada'da yaşıyordu.

'Rusya ile bir bağ hissetmiyorum'

Aralık 2010 tarihinde Tim ve Alex, Rus pasaportu alarak isimleri Timofey ve Aleksandr olarak değiştirildi. İsimlerini yadırgadıklarını belirten Alex, "Ailemin kendilerini riske attıkları ülke (Rusya) ile hiçbir bağ hissetmiyorum. Onlardan nefret mi etsem yoksa kendimi ihanete uğramış gibi mi hissetsem bilemiyordum. Sonunda beni sevgi ile büyüten insanlar olduklarını ve onların sırlarının bir ifade etmediğini düşündüm." ifadelerini kullandı.

Kendilerini hala Kanadalı olarak hissettiklerini belirten Tim ve Alex kardeşler, Kanada vatandaşlık işlemleriyle uğraştıklarını sözlerine eklediler.