9 Mayıs Zafer Bayramı, Türkiye'de de kutlandı

625

Nazi Almanya’sına karşı kazanılan İkinci Dünya Savaşı zaferinin kutlaması Türkiye'nin şehirlerinde de yapıldı.

Başta Rusya olmak üzere eski Sovyet ülkeleri, Nazi Almanya’sına karşı kazanılan İkinci Dünya Savaşı zaferini her sene 9 Mayıs’ta kutluyor. Kutlamalara Ankara, İstanbul ve Antalya'da dahil oldu.

Ankara'da faaliyet gösteren Rus Kültür Derneği gençleri "Ölümsüz Alay" ve "Georgiyevskaya Bandı" etkinlikleri düzenledi. Rusya, Belarus, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Letonya ve Türkmenistan vatandaşı yaklaşık 100 kişi, resim sergisi ve öğrencilerin düzenlediği konsere katıldı. Etkinliğe katılanalar hatıra duvarına savaşa katılan yakınlarının resimlerini bıraktı.

resim tanımı girin

İstanbul'daki kutlamalar Heybeliada'da yapıldı

İstanbul'daki Zafer Bayramı kutlamaları, Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği öncülüğünde, İstanbul Konsolosluğu'nun katkısıyla Heybeliada'da yapıldı.

Kabataş'tan tekneyle kutlamanın yapıldığı Heybeliada'ya giden yüzlerce kişi, hep birlikte marşlar ve halk şarkıları söyleyerek, 1828-1829 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında esir alınıp Heybeliada'ya nakledilen ve bir kısmı burada ölen yaklaşık 300 Rus askeri için inşa edilen anıta çiçek bıraktı.

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev ile Sovyet ordusuna destek olabilmek için 13 yaşında çalışmaya başlayan ve babasını Nazi askerlerine karşı mücadelede kaybeden 86 yaşındaki Melnikova Taisiya da kutlamaya katıldı. Başkonsolos Andrey Podyelışev, Heybeliada'daki Rus Subayları Anıtı'na çiçek bıraktı.

resim tanımı girin

Antalya'daki törene savaş gazisi Valentina Lyatifov katıldı

Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 9 Mayıs Zafer Bayramı etkinliğine yaklaşık 100 Rus vatandaş katıldı. Etkinlikte, saygı duruşunun ardından, savaşta hayatlarını kaybeden askerlerin fotoğraflarını taşıyan çocuklar Rus marşını okudu. 2. Dünya Savaşı'na katılan ve halen Antalya'da yaşayan 8 şeref madalyası sahibi Valentina Lyatifov için tören düzenlenirken, çocuklar kendisine çiçek verdi.

Etkinlikte, çocuklar çeşitli dans ve şarkı gösterileri gerçekleştirdi.