Rusya'da anneler günü neden farklı tarihte kutlanıyor?

2930

Anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla bütün Dünya'da kutlanan Anneler Günü, aslında her ülkede farklı zamanlarda kutlanıyor. Uluslararası Kadınlar Gününden farklı olarak kutlanan Anneler Günü Türkiye’de Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanırken, Rusya’da ise Kasım ayının son Pazar günü kutlanıyor. Bunun sebebi ise Rusya’da dönemin Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in 1998 yılında aldığı bir karara dayanıyor.

Yeltsin yönetimindeki Rusya’da 30 Ocak 1998 günü tüm dünyaya ayak uydurmak için 120 numaralı “Anneler Günü Hakkında” isimli bir yasa çıkarılıyor. Bu karar kapsamında Rusya’da Anneler Günü’nün her yıl Kasım ayının son Pazar günlerinde kutlanacağı belirtiliyor. Bu yasanın hazırlanmasında ise Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'da, Çocuk-Aile ve Gençlerden sorumlu komite görev yapıyor. Bu komitenin başında da Rusya Federasyonu Komünist Partisi Milletvekili Alevtina Viktorovna Aparina bulunuyor. Rusya’da 18 yıldır kutlanan anneler gününün Kasım ayının son Pazar günü kutlanması fikrinin kimden çıktığı bilinmese de, kararın Milletvekili Aparina tarafından onaylandığı biliniyor.

resim tanımı girin

Anneler günü ilk olarak ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı bir anma günüydü. Ancak 1914 yılında Kongre'nin onayıyla ABD çapında genişledi ve daha sonra diğer ülkeler tarafından da kabul edilerek Uluslararası Anneler Günü haline geldi.

Anneler günü dünyada çoğunluk olarak Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlansa da diğer ülkelerde toplam 32 farklı tarihte kutlanıyor.