Zafer Bayramı kutlamaları Rusya’ya pahalıya patladı

509

9 Mayısta Kızıl Meydan’da kutlanan Zafer Bayramı etkinlikleri için Rusya masraftan çekinmedi. Tüm dünyanın ilgiyle izlediği Zafer Bayramı askeri geçit töreni için Rusya hazinesi 295,7 milyon ruble (4,5 milyon dolar) para harcadı.

Rusya, devlet satın alımlarının yayınladığı resmi sitesinde Mayıs ayı başında kutlamalar için ilk 210 milyon ruble harcandığı açıklanmasına rağmen daha sonra yayınlanan bildiride 85 milyon ruble ek harcama yapıldığı belirtildi.

71.Zafer Bayramı etkinlikleri için geçen yıla göre yaklaşık 3 kat daha az masraf yapıldı. Geçen yıl Zafer Bayramı’nın 70.yıldönümü dolayısıyla etkinlikler artırılmış ve buna paralel olarak masraflar da artmıştı. Geçen yıl kutlamalara Rusya 810 milyon ruble (12,3 milyon dolar) harcamıştı.

Güneşli havanın maliyeti 85 milyon ruble

Zafer Bayramı kutlamalarının bulutsuz bir havada geçmesini garanti altına almak isteyen Moskova şehir yönetimi, gökyüzündeki bulutları dağıtmak için 85 milyon ruble harcadı. Sovyetler Birliği döneminden kalan bu uygulama bulutların içine kuru buz serpiştirilerek yapılıyor.