Rusya, Türkiye'ye uçuşların artırılmasına karşı

512

Rusya Sivil Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya) Başkanı Aleksandr Neradko, Türkiye'ye uçuşları artırmayı düşünmediklerini açıkladı.

Rosaviatsiya Başkanı Aleksandr Neradko'ya Türkiye'ye uçuşların artırılıp artırılmayacağı soruldu. Soruya cevap veren Neradko, "Vatandaşlarımızın Türkiye'de bulunmasını güvenli kılacak ortam oluşana kadar uçuşların artırılmasına karşıyız." dedi.

Türkiye'nin güvenli olmadığını savunan Neradko, "Türkiye'deki gelişmeler sadece turistleri tehdit etmiyor aynı zamanda vatandaşları da kapsıyor. Türkiye'de yaşanan terör olayları ve saldırıları takip ediyoruz." diye konuştu.

Türk jetlerinin Rus Su-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya, Türkiye'de bulunmanın kendi vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiğini ileri sürerek vizelere tek taraflı olarak kaldırdı, tatil tur satışlarını yasakladı ve charter uçuşları iptal etmişti.

Rusya'nın uyguladığı ambargolar, Türkiye'ye gelen Rus turist sayısına ciddi bir şekilde yansımaya devam ediyor. İstanbul'a gelen Rus turist sayısında yüzde 50 düşüş yaşanırken Antalya'ya gelen Rus turist sayısı yüzde 90 azaldığı açıklanmıştı.

Öte yandan Aeroflot ve Türk Havaloyu gibi şirketler Rusya-Türkiye arasından düzenli uçuşları gerçekleştirmeye devam ediyor.