Vnukovo Havalimanı yöneticisi Türk malı kaçırmaktan tutuklandı

334

Moskova Mahkemesi, Vnukovo Havalimanı müdür yardımcısı Vyaçeslav Latskih’i görev yetkilerini aştığı gerekçesiyle tutukladı. Havaalanı yöneticisi Türkiye’den gelen gümrüğü tabi yükleri gümrüksüz geçişine izin vermekten suçlanıyor.

Moskova Meşanskiy Mahkemesi, Latskih ile ilgili olarak soruşturmanın devamına ve 4 Temmuz’a kadar tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Soruşturmaya göre, bazı Azeri ve Türk vatandaşlarının Vnokovo Havlimanı gümrük çalışanları ile anlaşma yaparak Türkiye’den getirilen ticari malları gümrüksüz geçişten Rusya’ya soktuğu belirlendi. Yasadışı yük geçiren grubun 20 kişiden fazla olduğu öğrenildi.

Taşıdıkları yükleri kırmızı koridordan geçirerek gümrük vergisi vermek zorunda olan kaçakçılar, bunun yerine yüklerini yeşil koridordan geçirdi. Kaçakçıların bu şekilde yaklaşık 30 ton yük geçirdiği belirlendi.

4 Mart’ta yine Vnokovo Havalimanı’nda İstanbul’dan gelen 16 yolcu gümrük kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmıştı. Kaçakçıların 2 ila 5 yıl süreyle gümrük kontrolü yapılan kırmızı koridor yerine yeşil koridordan yük geçirdikleri belirlenmişti. Gümrük çalışanları ile anlaşmaları olduğunu itiraf eden kaçakçıların bu şekilde günde 700-800 kg yük geçirdikleri ortaya çıkmıştı.