Ruslara göre dost ve düşman ülkeler hangileri?

2640

Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center, yaptığı ankette Rusya vatandaşlarının diğer ülkelere karşı bakış açılarını araştırdı. ABD düşman ülkeler listesinin başındaki yerini korurken, Belarus Rus halkının kendilerine en yakın gördüğü ülke olmaya devam etti.

Ankete katılanların yüzde 72’si ABD’yi düşman ülke olarak gördüklerini belirtti. ABD’yi düşman olarak görenlerin oranı geçen yıl yüzde 73 olarak hesaplanmıştı.

2014’te başlayan Kırım sorunu ve siyasi kriz sonrasında Rusya ile ilişkilerin gerildiği Ukrayna Rus halkının düşman olarak gördüğü ikinci ülke oldu. 2015 yılında halkın yüzde 37’si Ukrayna’yı düşman olarak görürken, bu yıl bu oran yüzde 48’e yükseldi.

Rusya halkının son bir yıl içerisinde dost-düşman algısını değiştirdiği ülke ise Türkiye oldu. 24 Kasım 2015’te Suriye sınırında Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinden sonra Rusya-Türkiye ilişkileri bozulmuştu. 2015 yılında Türkiye’yi düşman olarak gören Rusların oranı sadece yüzde 1 iken, 2016 yılında Rusların yüzde 29’u Türkiye’yi düşman ülkeler listesine koydu. Uzmanlar, Türkiye ile gerginliğin son bulmaması halinde Rusya halkının düşman Türkiye algısının artacağını belirtiyor.

Rusya halkının dost gördüğü ülkeler arasında en çok oyu Belarus aldı. Rusların yarısı Belarus’un dost ülke olduğunu ifade etti. Dost ülkeler sıralamasında ikinci sırada yüzde 39 ile Kazakistan, üçüncü sırada ise yüzde 34 ile Çin yer aldı. Geçen yıl Çİn’i dost ülke olarak görenlerin oranının yüzde 43 olması ise dikkat çekti.

Anket sonuçlarıyla ilgili açıklamalar yapan siyaset bilimci Dimitri Oreşkin, “Rusların çoğu ülke dışına çıkmadığı için vatandaşların diğer ülkeler hakkındaki düşüncelerini televizyon belirliyor. İnanların diğer ülkeler hakkındaki kararlarının değişmesi için ya gerçeği görmeleri, ki bu imkansız, ya da televizyon kanallarının yayın politikalarını değiştirmeleri gerekiyor.” şeklinde açıklama yaptı.