Akıllı telefonlar dostlukları yok ediyor

87

Rusya’nın yazılım güvenlik şirketi Kasperky Lab’ın yaptığı çalışmaya göre akıllı telefonlar arkadaşlıkları yok ediyor.

İnsanların ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonların boyun ve göz rahatsızlıkları başta olmak üzere sağlık üzerindeki olumsuz etkileri giderek artıyor.

Akıllı telefonlar en büyük zararı ise toplum yaşamı üzerinde hissettiriyor. Aileler birlikte oldukları zamanlarda telefonlarla meşgul olurken, arkadaş ve dost meclisleri de akıllı telefonların saldırısı altında.

Almanya’daki Würzburg Üniversitesi ve İngiltere’deki Nottingham Trent Üniversitesi’nin Kaspersky Lab şirketi adına gerçekleştirdiği çalışmaya göre araştırmaya katılanların yüzde 37,4’ü akıllı telefonların arkadaşlarından çok daha önemli ya da eşit derecede önemli olduğunu söyledi.

İlginç sonuç ise aile yaşamı ile ilgili verilen cevaplarda görüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 29’u telefonların anne ve babalarından daha önemli olduğunu söyledi. Yüzde 17’ye göre ise eşlerinden daha önemli.

Araştırmaya katılanların yüzde 1’ine göre ise akıllı telefonlar her şeyden çok daha önemli. Bazılarının araç kullanırken, duş alırken, uykuya dalarken ellerinden düşürmediği telefon bağımlılığı sosyal yaşamı tehdit ediyor.

Kaspersk Lab’ın daha önce yaptırdığı bir çalışmada da akıllı telefon bağımlılığı veba salgınına benzetilmişti. Akıllı telefon bağımlılığı insanlarda inovatif düşünceyi yok ederken, hafıza kaybına da neden oluyor.

Akıllı telefonlar artık beynimizin bir uzantısı haline gelmiş durumda. Araştırmaya katılan yetişkinlerin ofis numaraları ya da çocuklarının numaralarını telefonlarına bakmadan hatırlayamadı. Yaklaşık üçte bir de eşlerini numaralarını ezberleme ihtiyacı duymamış. Sonuçlara göre vatandaşların yüzde 91’i internet ve cihazlara hatırlatma aracı olarak bağımlı.