Ukrayna ve Rusya vatandaşları arasındaki buzlar eriyor

400

2014 yılında başlayan Rusya – Ukrayna gerginliği, Kırım’ın Rusya’ya dahil edilmesiyle birlikte zirveye ulaşmıştı. Politik sorunlar nedeniyle iki ülke halkının birbirine olan yaklaşımı negatif yöne doğru eğilim göstermişti.

Kiev Uluslararası Sosyoloji Enstitüsü’nün yaptığı son araştırma, Rusya ve Ukrayna halklarının arasındaki buzların erimeye başladığını gösteriyor.

Enstitünün yaptığı araştırmaya göre Ukraynalıların yüzde 42’si Rusya’ya karşı olumlu yaklaşırken, yüzde 43’ü Rusya’ya karşı negatif bir tutum sergiliyor. Geçen yıl yapılan araştırmada ise bu oranlar yüzde 36 olumlu ve yüzde 47 olumsuz olarak belirlenmişti.

Araştırma, Ukraynalıların Ruslara karşı olan yaklaşımının, Rusya Devleti’ne olan yaklaşımından daha olumlu olduğuna işaret ediyor. Ukrayna vatandaşlarının yüzde 67’si Ruslara karşı iyi yaklaşırken sadece yüzde 21,5’i Ruslara karşı olumsuz yaklaşıyor.

Ankete göre, Ukraynalılar, Rusya ve Rusya vatandaşlarına karşı olan olumlu yaklaşımını Rusya yönetimi için göstermiyor. Ukrayna vatandaşlarının yüzde 80’i Rusya yönetimine karşı olduklarını belirtirken sadece yüzde 8’i tersi yönünde görüş bildiriyor.

Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center’ın Mayıs ayında yaptığı benzer araştırmada Rusların Ukrayna ve Ukrayna vatandaşlarına karşı daha olumlu yaklaştığı belirlendi. Buna göre Rusların yüzde 39’u Ukrayna’ya karşı olumlu düşüncelere sahip olduğunu belirtirken, yüzde 47’si Ukrayna’ya karşı olumsuz yaklaştığını ifade etmişti. Bu oranlar geçen yıl yüzde 27 olumlu ve yüzde 59 olumsuz olarak kayıtlara geçmişti.