Rus anne çocuğunu geri almak için Erdoğan’a mektup yazdı

1177

Rusya vatandaşı Zarina Albegonova, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak, yasal olarak tüm haklarını elinde bulundurduğu kızı Aylin’in Türkiye’den Rusya’ya geri getirilmesi için yardım istedi.

Rus TASS haber ajansına göre Albegonova, Türk mahkemelerinin kızının tüm haklarını kendisine verdiğini fakat buna rağmen eski eşi Murat Aydemir’in 2011 yılından bu yana kızları Aylin’i kendisine vermediğini ve kendisinden kaçırdığını söyledi.

Albegonova, “Eski kocama daha önce verilen kızımdan uzaklaştırma cezası kaldırıldı. 2012 yılında çocuğumu kaçırma ve yasadışı olarak tutma suçlarından dolayı şartlı ceza aldı. Buna rağmen kızımı tutmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Türk medeni kanununa göre kızının tüm haklarının kendi elinde olduğunu belirten Albegonova, “Yaptığımız nikah Türkiye’de kayıtlı değildi. Bu yüzden yasal olarak kocamın kızım üzerine hiçbir yasal hakkı bulunmuyor. Kızımı bana neden geri vermediklerini bilmiyorum, fakat Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kendisine ulaşarak durumu anlatma niyetindeyim.” şeklinde konuştu.

Yerel basının kendisine büyük destek verdiğini ve sosyal medyada “Aylin’i annesine geri verin” sloganıyla kampanya başlatıldığını söyleyen Albegonova, Rusya parlamentosundan da kendisine estek verildiğini ifade etti.

Albegonova, eski kocası Murat Aydemir ile ABD’de üniversite eğitimi sırasında tanıştığını ve 2004 yılında Kuzey Osetya’da evlendiklerini söyledi. Evlendikten sonra Türkiye’ye taşınan çiftin burada 2008 yılında bir kız çocuğu dünyaya geldi.