Rusların yalnızca yüzde 8'i kirada oturuyor: Peki neden?

590

Rusya'da yapılan bir araştırmaya göre, Rus vatandaşlarının yalnızca yüzde 8'i başka insanların evini kiralıyor. Yüzde 73 ise hiç bir şekilde başkasının evinde yaşamayı düşünmüyor.

NAFİ Analitik Merkezi'nin elde ettiği sonuçlara göre, diğer ülkelerde kirada oturan vatandaş oranları çok daha yüksek. Örneğin Almanya'da her 6 kişiden 1'i kirada yaşıyor. Avusturya ve Fransa'da nüfusun yarısı kendi evine sahip değil. Peki Rusya'da ev kiralamak neden bu kadar popüler değil? Cevabı basit, Rusya'da insanlar kendi evi olması gerektiğini düşünüyor ve hayatı boyunca bunun için çabalıyor. İkinci bir neden ise ortalama kira miktarlarının gelirlere göre çok yüksek olması.

RANEPA Üniversitesi (РАНХиГС) Sektörel Yönetim Enstitüsü Direktörü Elena İvankina, RG'ye verdiği mülakatta şunları söyledi: "Sovyetler Birliği döneminde, 70 yıl boyunca kimse gayrimenkul sahibi olamadı. Sonra birden hükümet böyle bir imkan sağladı. Ülkemizdeki evlerin yüzde 86'sı özel mülkiyet. Ancak bunları insanlar satın almadı. Hepsi devletin özelleştirmelerinden elde edildi."

Rusya'da en çok daire kiralayan kesim gençlerden oluşuyor. Yüzde 19. En az ise yüzde 1 ile emekliler. Daire kiralayan insanların ilk üç sebebi ise sırasıyla; aileden ayrı yaşamak, iş yerine yakın olmak ve yaşam standartlarını yükseltme isteği.