Rusya'da Barbie tartışması

706

Dünyanın en ünlü kukla bebeklerinden olan Barbie’nin, Rusya ve Kazakistan’da yasaklanmak istenmesi tartışma konusu oldu.

Rus İzvestiya gazetesinin haberine göre Rusya Çocuk Oyuncakları Endüstrisi İşletmeleri Birliği (AİDT), Barbie bebeğin de dahil olduğu bazı oyuncakların, çocukların ahlaki ve psikolojik sağlığı açısından kontrol edilmesini istedi.

AİDT yetkilileri, çocukların ahlaki ve duygusal refahına etki eden risk kriterlerinin yeterince iyi belirlenmediğini savunuyor. AİDT temsilcileri ayrıca, çok uluslu ve çok dinli devletteki çocukların, dini, milli ve buna benzer özelliklerinin dikkate alınmadığını düşünüyor.

AİDT temsilcileri, örnek olarak Barbie bebeği gösteriyor ve oyuncağın Avrupa modasına göre giydirildiğini, açık elbisenin ulusal ve dini değerlerle örtüşmediğini ifade ediyor. Ayrıca bazı uzmanlara göre Barbie, çocukları tutumluluğa, meraka ve aile hayatına teşvik etmeyip, sadece kıyafet, alışveriş ve erkeklerin dikkatini çekici şeylere karşı sevgi besletiyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı, oyuncakların piyasaya çıkmadan önce uzman pedagog ve psikologlar tarafından kontrol edilmesi projesini destekliyor.

Oyuncaklarla ilgili düzenleme Rusya’da kamuya sunuldu ve halk müzakeresine açıldı. Müzakereler 30 Kasıma kadar devam edecek.