Moskova’da hangi milletten kaç yabancı yaşıyor?

1770

Rusya’nın başkenti Moskova 15 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en büyük şehirleri arasında yer alıyor. Moskova her yıl Rusya’nın diğer şehirlerinden ve yurt dışından çok sayıda göç alıyor.

Moskova Polis Merkezi göçmenlik bürosu başkan yardımcısı Dmitri Sergiyenko, Moskova’da 2016 yılının ilk 9 ayı itibariyle 1 milyon 370 bin yabancı vatandaş ikamet ettiğini açıkladı.

Moskova’ya vizeyle gelen yabancı vatandaşlar arasında Çinlilerin zirvede yer aldığını belirten Sergiyenko, “Eğer Moskova’ya vize ile gelen yabancı vatandaşları ele alacak olursak, uzun yıllar olduğu gibi Çinliler en önde yer alıyor. Vizeyle gelenlerin yüzde 20’sini Çinliler, yüzde 5’ini Türkler, yüzde 5’ini Vietnamlılar ve yüzde 4’ünü Almanlar oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Sergiyenko’nun sözlerine göre Moskova’daki yabancıların yüzde 80’inden fazlası vizesiz rejimle Rusya’ya giriş yapıyor. Bunların büyük bir kısmı ise Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden geliyor. Moskova’da vizesiz ikamet edenlerin yüzde 20’sini Özbekler, yüzde 17’sini Tacikler, yüzde 15’ini Kırgızlar, yüzde 14’ünü Ukraynalılar ve yüzde 11’ini Belarus vatandaşları oluşturuyor.

Moskova Polisi’nin verilerine göre yabancıların yüzde 70’i Moskova’ya çalışmaya geliyor. Ayrıca yabancıların yüzde 14’ü turizm, yüzde 11’i özel, yüzde 2,5’i ise eğitim amacıyla Moskova’ya geliyor.