Rusya'da kışın hastalıklardan korunmanın 6 yolu

1331

Kış aylarını Rusya'da geçiren çoğu insan; soğuk algınlığı, grip, farenjit, bronşit ve sinüzit gibi birçok hastalığı yakından tanır. Başkent Moskova'da Ocak, Şubat ve Mart ayları ortalama sıcaklığının -7'ye kadar düşmesi ve yaz mevsiminden sonbahar ve kış mevsimine geçişleri hızlı gerçekleşmesi Rusya'da birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Peki soğuk kış günlerini Rusya'da rahat geçirmek ve hastalıklardan uzak durmak için neler yapmak gerekiyor? Sizler için 6 maddede derledik.

1 - Daha fazla su için

Dünya Sağlık Örgütü bayanların hergün 2.7 litre (11 bardak), erkeklerin de 3.7 litre (13 bardak) su içmesini tavsiye ediyor. Bu tavsiye, hergün bu miktarda sadece su içmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Yediğimiz birçok şeyin içinde de su mevcut. Örneğin çilek, yoğurt veya brokoli içerisinde yüzde 80 oranında su bulunuyor. Ekmek veya peynirde ise yüzde 30. Vücudunuzda su dengesini korumak bağışıklık sisteminizi korumanın yanı sıra cildinizin sağlıklı kalmasını da sağlar.

resim tanımı girin

2 - Spor yapın

Vücut direncini geliştiren en faydalı aktivitelerden birisi spor yapmak. Koşmak, tempolu yürüyüş, kayak, yüzme ve fitness gibi birçok spor vücut direncinizi artırır. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler bağışıklık sistemini geliştiriyor ve virüs ve bakteri üreten hücrelerin azalmasını sağlıyor. Önemli bir uyar, "Dışarıda spor yapacaksanız doğru bir şekilde giyinmelisiniz".

resim tanımı girin

3 - Gezin

İş konusunda problemleriniz var, geceleri uyumuyorsunuz ve gerginsiniz. İşte bu durumda hastalık belirtileri başlar. Stres, bağışıklık sisteminizi zayıflatan şeylerin başında geliyor. Stres ile başa çıkmanın en kolay yolu ise gezmek. Güneşe çıkmanız vücudunuzdaki D vitaminini artırı ve bağışıklık sisteminiz güçlenir.

resim tanımı girin

4 - Daha fazla uyuyun

İyi bir uyku, sağlığınızı sigortası. Ama biz onu sık sık ihmal ederiz. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre haftada ortalama 6 saatten az uyuyan insanların kış hastalıklarına yakalanma oranı, 7 saat uyuyanlara nazaran 4 kat daha fazla. Yetersiz uyku durumunda organizma kendini yenilemek için yeterli zamanı bulamıyor. Ve bu durum ilk olarak bağışıklık sistemimiz zarar verir.

resim tanımı girin

5 - Ellerinizi temiz tutun

İhmal ettiğimiz bir diğer şey ise ellerimizi yıkamak. Özellikle kış aylarında düzenli olarak elleri yıkamak hastalanma riskinizi yüzde 45'e kadar azaltır. Elleriniz sabun yardımıyla, parmaklarınızın arasını da ovalayarak, ve bileklerinize kadar yıkamalı, ardından havlu veya kağıt havlu yardımıyla kurulamalısınız.

Peki ellerimizi ne zaman yıkamalıyız? Yemek öncesi ve sonrasında, toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra, yemek hazırlamadan önce, hasta ziyareti sonrasında, hayvanlara dokunduktan sonra, temizlikten sonra, öksürme ve hapşırmadan sonra, vücudunuzdaki yaralara dokunmadan önce ve sonra, tuvalete girmeden önce ve sonra.

resim tanımı girin

6 - Aşı olun

Grip aşısının güvenli ve etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şehirde bulunan kliniklerde veya bazı metro istasyonlarında bulunan mobil aşılama noktalarında aşı olabilirsiniz.

resim tanımı girin

Kaynak