Ruslar bu yıl internette en çok ne aradı?

718

Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex, 2016 yılında internette Rusların en çok aradığı kelimeleri açıkladı. Yandex’e göre Ruslar bu yıl internette en çok Fransız tasarımcı Christian Louboutin’in tasarladığı kırmızı tabanlı topuklu ayakkabıları aradı.

‘Olay’ kategorisinde en çok aranan Rusya ve ABD’deki seçimler olurken, Rostov’da düşen uçak, Moskova’da dadısı tarafından öldürülen bebek ve Yukarı Karabağ’daki çatışma da en çok arananlar arsında yer aldı.

Yılın en çok aranan erkeği ABD başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump, en çok aranan kadını ise Rus radyo ve televizyon programcısı ve oyuncu Kesniya Sobçak oldu.

Ruslar’ın bu yıl en çok aradığı film “Gerçek Kötüler” oldu. En çok aranan yabancı diziler kategorisinde “Taht Oyunları”, en çok aranan yerli diziler kategorisinde ise “Fizruk” ilk sırada yer aldı.

Yandex’in yayınladığı bilgilere göre Rusların spor olaylarını siyasi olaylardan daha çok aradığı ortaya çıktı. Buna göre 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları ve Fransa’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri tüm siyasi olaylardan daha çok arandı.

Rusya’da büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Apple iPhone da bu yıl en çok arananlar arasında yer aldı.