Rusya'nın Büyükelçisine Ankara’da silahlı saldırı

1641

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da, Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki bir resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı.

Hürriyet’in haberine göre açılış sonrası konuşma yaparken silahlı saldırıya uğrayan Karlov'un ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti. Saldırının kim tarafından gerçekleştirildiği bilinmiyor. Saldırgan polis ekiplerinin yaptığı operasyon sonrasında yakalanarak etkisiz hale getirildi.

Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşen saldırı sonrasında polis ekipleri ve saldırgan arasında çatışma yaşandı. 25 dakika süren çatışmada 15-20 kez silah sesi duyuldu.

Olay yerinden kendilerini zor attıklarını belirten görgü tanıklarının ifadelerine göre doğrudan büyükelçiyi hedef alan saldırganın polis kimliğiyle binaya girdiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, bakanlığı konuyla ilgili en kısa sürede resmi bir açıklama yapacağını belirtti ve sadece resmi makamlar tarafından verilen bilgilere itimat edilmesini istedi.