Anket: Rus halkının yalnızca yüzde 2'si orucunu tam olarak tutuyor

431

Hristiyanlık inancına göre paskalya döneminde, kırk gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruç bugün (27 şubat) başladı. Ancak Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center'ın yaptığı ankete göre Rusya halkının yüzde 73'ü beslenme şekillerinde hiçbir değişikliğe gitmeyecek.

Ankete katılanların yüzde 73'ü hiçbir şekilde beslenme tarzını değiştirmeyeceğini söylerken, yüzde 18'lik kısım orucun sadece bazı gerekliliklerini (et ve alkol tüketmemek gibi) yerine getirmeyi düşünüyor. Yüzde 4'lük kısım ise orucun son haftası olan en zor zamanda tüm gereklilikleri yerine getireceğini söyledi. Yaklaşık 7 hafta boyunca bütün orucu tutacağını söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 2'de kaldı.

Öte yandan ankete katılan vatandaşların yüzde 30'u alkolden, yüzde 15'i de cinsel ilişkiden uzak durabileceğini söylüyor. Eğlence hayatına sınırlama getirebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 19.

17-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete Rusya'nın 137 farklı yaşam bölgesinden toplam 1600 kişi katıldı.

Büyük Perhiz nedir?

Büyük Perhiz veya Lent, Hristiyanlıkta Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruçtur. 2. yüzyılda yazılan Didakte kitabına göre Hz. İsa inananlarına çarşamba ve cuma günü oruç tutmalarını buyurmuştur. 2. yüzyıldaki kiliselerin bu orucu Diriliş Bayramı'ndan önce (Paskalya) tuttukları bilinmektedir.

Haberrus

Buraya tıklayarak bizi Facebook'da takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak bizi Twitter'da takip edebilirsiniz.