Rusya’nın en temiz ve kirli bölgeleri hangileri?

444

Yeşil Devriye adlı Rus sivil toplum kuruluşu, 2016-2017 kış döneminde Rusya’daki yerleşim yerlerinin ekolojik sıralamasını yayınladı.

Yeşil Devriye uzmanlarının verilerine göre en iyi ekolojik ortama sahip yerler Moskova ve St. Petersburg şehri, Tombov Oblastı, Altay Cumhuriyeti ve Altay Bölgesi oldu.

Ayrıca, Ulyanovsk, Belgorod, Tümen ve Çukotka Özerk Okrugu ile Çuvaş Cumhuriyeti de en temiz şehirler arasında ilk 10’a girmeyi başardı.

En kirli yerler ise sırasıyla; İrkutsk, Kurgan, Leningrad, Moskova, Orenburg, Sverdlovsk, Tver ve Çelyabinsk bölgeleri, Yahudi Özerk Bölgesi ve Buryat cumhuriyeti olarak belirlendi.

Uzmanlar, dünyanın en büyük alüminyum fabrikalarından birinin yer aldığı Krasnoyarsk’ı “ekolojik fakirlik bölgesi” ilan etti.

Yeşil Devriye’nin ekolojik sıralaması, atmosfer, su ve toprak, biyolojik kaynaklar, yönetimlerin ve toplumun ekolojik orunlara karşı yaklaşımı, ekolojik eğirim seviyesi, işletmelerde kullanılan çevreci teknolojiler, genel ve sanayi atık depolarının durumu gibi kriterlere göre belirlendi.

Haberrus