Moskova'ya bahar erken geldi, ayılar kış uykusundan uyandı

127

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle başkent Moskova'daki hayvanat bahçesinde bazı ayılar kış uykusundan uyandı.

Moskova Hayvanat Bahçesi'nin Twitter hesabından paylaşılan gönderide, "Bizim ayılar uyandı. Artık boz ayı ve komşuları Himalaya ayılarını hayvan adalarındaki açık alanlarda görebilirsiniz." açıklaması yapıldı.

Kış uykusunu kendilerine özel kapalı alanda geçirdikleri belirtilen ayılar, artık yavaş yavaş güneşe çıkmaya başlıyor. Ancak ilk günlerde dışarı çıkmaları çok kısa sürelerden oluşuyor. Öte yandan Moskova'da hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 5-6 derece üzerinde seyrediyor. Meteoroloji verilerine göre sıcak havaların önümüzdeki 1 hafta boyunca devam etmesi bekleniyor.

Ayılar, bulundukları bölgeyi tamamen kar kapladığı zaman kış uykusuna yatıyor. Her yerde farklı olmasının yanı sıra 2 buçuk aydan 6 aya kadar uyuyabiliyorlar. Ayıların uykuları hassastır. Uyku sırasında vücut ısıları düşmez ve ufak bir uyarıda kolayca uyanırlar. Bu yüzden hayvanat bahçesi personeli uyku dönemlerinde ayıların yanında çok sessiz hareket ediyor.

Selim Saygıner, Moskova, Haberrus