Ruslar rüyalarında en çok ne görüyor?

199

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uykuda geçirmekteyiz. Bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesine denk geliyor. Uyku günlük çalışmalardan yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanı. Çoğu insan rüyaların gerçeklikle ilgisi olduğunu düşünüyor ve sabah kalktıklarında hemen rüya tabirlerine sarılıyorlar.

Arama motoru Yandex’in paylaştığı Rusya’daki internet aramaları istatistiklerine göre, kadınlar erkeklere nazaran 10 kat daha fazla rüya tabirleri araması yapıyor. Rusya’da kadınlar rüyalarında en çok hamilelik, çocuklar ve erkekleri görürken; erkekleri ise rüyalarında kadınları, dişleri ve yılanları görüyor.

Kadınlar rüyalarında, erkeklerden beklediği ilginin tezahürünü görürken (Örn: Eski sevgiliden gelen mesaj), erkekler ise kadınları rüyalarında kontrol altında tutmaya çalışıyor (Örn: Daha önce sigara içmesini yasaklamama rağmen neden sigara içiyor).

Rüyalarda Bölgesel Özellikler

İnguşetya’da insanlar rüyalarında daha çok hayvan ve bitki görüyor. Bu durum doğayla iç içe yaşamalarından kaynaklanıyor.

Kedi ve köpekler neredeyse bütün Rusların rüyasına giriyor. Rusya’nın uzak doğu bölgelerinde insanlar rüyalarında daha çok kaplan görürken, Yakutistan ve Çukotka’da Ayı, Kırım’da da deniz ve yunus balıkları rüyalarına misafir oluyor.

Moskovalıların rüyasına, günlük yaşamda en çok kullanılan metro ve banliyo trenleri (Elektriçka) giriyor.

Rusların rüyalarına en çok konuk olan kişi ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Putin’i en çok Çeçenistan’da yaşayanlar rüyasında görüyor.

Tarık Uçar, Haberrus