Kazakistan, Türkiye ile yakınlaşmak için Latin alfabesine geçiyor

2401

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak alfabesinin latin alfabesiyle değiştirilmesi için hükümete gerekli çalışmaları başlatma talimatı verdi.

Nazarbayev, bilim insanları ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle birlikte yıl sonuna kadar görüşmeleri tamamlayacaklarını ve yeni alfabeyi oluşturacaklarını söyledi.

Rus Prof. Dr. Maksim Krongauz, Kazakistan’ın uzun zamandır latin alfabesine geçmek için hazırlandığını belirtti.

Krognauz, “Bu uzun bir hikaye. Kazakistan’ın alfabeyi değiştirme sebebi dilden ziyade siyasi. Latin alfabesine geçmelerinin amacı diğer Türk dill gruplarıyla, daha da önemlisi Türkçe’ye yakınlaşmak. Bu da Rusya’dan ve kiril alfabesinden uzaklaşmak anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Krongauz, Kazakistan halkının latin alfabesine geçmekte zorlandığının altını çizdi ve “Bu gerçek manada zor bir iş, kiril alfabesine göz alışkanlığı var, ayrıca bu çok masraflı bir süreç, herşey baştan yazılacak.” dedi.

Nursultan Nazarbayev, önümüzdeki yıldan itibaren yeni alfabeyi öğretecek ve bu sorumluluğu üstlenecek olan uzmanların yetiştirilmesine ve ders kitaplarının latin alfabesiyle basılmasına başlanacığını ifade etti. Kazak lider ilk başlarda latin alfabesi ile birlikte kiril alfabesinin de kullanılacağını, 2025 yılından itibaren sadece yeni alfabeye geçileceğini bildirdi.

Tarık Uçar, Haberrus