Ramzan Kadirov'un 18 yaşındaki kızı evlendi

5582

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramzan Kadirov'un 18 yaşındaki kızı Ayşat, 2 hafta önce tanıştığı 19 yaşında bir gençle dünya evine girdi.

Tatler'de yer alan habere göre genç çift Kadirov'un evine beş dakikalık mesafede yaşıyor. Kadirov'un toplamda 12 çocuğu var.

Ayşat Kadirova daha önce verdiği bir röportajda kendi isteğiyle başını örttüğünü ve Kuran-ı Kerim'in tamamını ezberlediğini söylemişti.

On yaşından beri kendi isteğiyle başörtüsü taktığını söyleyen Ayşat şunları söyledi:

"Başörtüsü 10'lu yaşlarda takmaya başlanır. Bizim ailede kızlar 10 yaşında takıyor. Küçük kardeşim Tabarik bunu çok daha önceden yapmak istemişti. Ramazan ayında kendisi bir eşarp aldı ve örtündü. Şuan memnun. Bazı kızlar kendi içlerinden gelerek takıyor. Kimini ise aileleri zorluyor. Ben kendim istedim. Babam bana dedi ki: 'Eğer kızım örtünürse, en mutlu insan ben olurum' Ve ben de örtündüm. Benim için en ailemin mutluluğu en temel şey."

"Hiç bir şey boşuna değil"

Kuran-ı Kerim'i nasıl öğrendiğini anlatan Ayşat "Bana bir öğretmen geldi. Başlarda sadece Arapça çalıştık. Kuran Arapçası farklı, telaffuzlar farklı, kendi kuralları ve işaretleri var (tecvid). Çok zor oldu, çok enerji harcadım. Son sureyi bitirip aileme haber verdiğim günü hiç unutmuyorum. Gözlerinde mutluluktan akan göz yaşlarını gördüm. Hiçbirşey boşuna değil." diye ifade etti.

Aile içinde sıkı bir disiplin olduğunu söyleyen Ayşat, "Buna çok az kişi inanıyor ama kız kardeşlerim ve erkek kardeşlerim okula gidiyor, spor yapıyor, dans ediyor. Bir dakika boş zamanları yok. Her şeyin ideal yapılması gerektiğini biliyoruz. Bu yüzde ailemizin önünde büyük bir sorumluluğumuz var.

Ayşat Kadirova, "En sevdiğim şehirler Mekke, Medine ve Grozni. Paris de hoşuma gidiyor ama en sevdiklerim arasında yok." dedi.

Haberrus