Rus halkı alkol ve sigara tüketimini azalttı

265

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun (Rospotrebnadzor) raporuna göre 2016 yılında Rusya'da alkol ve tütün ürünleri tüketiminde keskin bir düşüş yaşandı.

Alkolden dolayı tanı konulan hasta sayısında yüzde 36, sağlık kuruluşlarında kayıtlı alkolizm hastalarının sayısında ise yüzde 24 azalma tespit edildi.

Yetişkin nüfusta tütün tüketiminde geçen yıl yüzde 39 azalma görüldü. Rospotrebnadzor bu rakamları neye dayanarak hesapladığını ise belirtmedi.

Rusya'da federal düzeyde 2011 yılında alkolün perakende satış alanı kısıtlandırılmıstı. Sadece 8.00 ile 23.00 arasındaki saatlerde alkol satışı yapılması zorunluluğu getirilmişti. Buna ek olarak 2014 yılında sigarayla savaşmak için bir dizi kanunname çıkarıldı. Bununla birlikte ortak kamu alanlarında, trenlerde, uçaklarda, gemilerde sigara içilmesi yasaklandı. Bazı market ve büfelerde satış kısıtlaması getirildi.

Şu anda bu kanunnameyi genişletmek amacıyla yeni çalışmalar yapılıyor. Sigaranın kullanıldığı ve satıldığı yerlerin daha da kısıtlanacağı öngörülüyor. Aynı zaman 2015’ten sonra doğan çocuklar için sigara kısıtlaması da gündemde.

Emirhan Cengiz, Haberrus