Yabancı öğrenciler Rusya'da çalışabilir mi?

453

Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı Rossotrudniçestvo'nun web sitesinde yer alan bilgilere göre Rusya'da eğitim gören yabancı öğrencilerin çalışabilmesi için 18 yaş ve üstünde olması ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göç Servisi Bürosu'ndan izin alması gerekiyor.

Rusya'daki üniversitelerde eğitim gören yabancı bir öğrenci, eğer üniversitede çalışıyorsa veya herhangi bir üniversiteye bağlı bir kuruluşta, hiç bir izin almasına gerek yok. Diğer tüm durumlarda ise özel izin gerekiyor.

Avrasya Ekonomik Birliği (Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan) üyesi ülkelerden gelen öğrenciler için çalışma izni gerekmiyor.

Çalışma izni sadece devlet akreditasyonu olan üniversitelerde tam zamanlı okuyan öğrencilere veriliyor. Rusya'da tüm kamu ve özel üniversiteleri devlet akreditasyonuna sahiptir. Yalnızca çalışma izninde belirtilen meslekte görev yapılması ve eğitim gördüğü şehirde çalışması şarttır.

Çalışma izninin 1 yıllık geçerlilik süresi var, bu süreden sonra iş akdine göre çalışma izninin uzatılması gereklidir. Bir öğrenci okuldan ayrıldı ise izni iptal edilir. Çalışma izni süresi bitmeden önce işini değiştirirse, aynı belge ile bir sonraki iş yerinde çalışabilir. Yalnızca bu değişikliği Rusya Göç Servisi Bürosu'na 7 gün içinde rapor etmek gerekir.

İzin almak için Rusya Federasyonu Federal Göç Servisi (FMS) bürolarına başvurun.

Detaylı bilgiler için buraya tıklayın (Rusça)

Emirhan Cengiz, Haberrus