Ardahan'daki tabuttan çıkan Rus general kim olabilir?

6950

Dün Türkiye'de, Ardahan’da bir inşaat kazısında bulunan bir tabutun içinden Rus generale ait olduğu ileri sürülen bir ceset çıkmıştı. Sputnik’in haberine göre bulunan tabutun Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a (1823-1878) ait olabileceği belirtiliyor.

Rus tarihi kaynaklarına göre göre Geyman, 13 Nisan 1878'de Kars'ta veba hastalığında dolayı hayatını kaybetti. O dönemki tarihi bilgilerde Ardahan'ın Kars'a ait bir eyalet olarak görüldüğü biliniyor.

Tümgeneral Geyman, 1839 yılında orduda göreve başladı. Kafkasya'da askeri operasyonlara katıldı. Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan bir general.

resim tanımı girin

1877-1878 yılında Rus-Türk savaşına general olarak katıldı. Ardahan kalesinin alınmasında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Çarlık yönetimi tarafından altın ve pırlanta kaplamalı kılıç ve çok sayıda madalyalarla ödüllendirildi. Kars, Ardahan bölgesindeki çatışmalarda Muhtar Paşa ve İsmail Paşa komutasındaki Osmanlı birliklerine karşı savaştı. Hastalandı ve 13 Nisan'da Kars'ta hayatını kaybetti.

Rusya'da Geyman'ın Türkiye'de öldükten sonra nerede toprağa verildiğine dair henüz bir bilgi yok. Bir kaynağa göre Geyman'ın ailesi hakkında yazılan bilgilerde, Tümgeneral Vasiliy Geyman'ın Kars'ta 1878 yılında toprağa verildiği yazılıyor. Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde generalin adına bir köy ve bir dağ var: Geymanovskaya Kozak köyü (Kuban bölgesi) ve Geyman dağı (Tuapse bölgesinde). Geyman'ın yeğeni Aleksandr Geyman'ın da Rus ordusunda tümgeneral rütbesiyle görev yaptığı biliniyor. Torunu Vasili Geyman da, Sovyet tarihçi akademisyen olarak tanınan bir isim.

resim tanımı girin

Haberrus