Ruslar ülke tarihinde hiç olmadıkları kadar mutlu

208

Rus kamuoyu araştırma merkezi VTSIOM’un araştırmasına göre Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’da mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı rekor kırdı.

VTSIOM’un anketine göre Rusya halkının yüzde 85’i kendisinin mutlu olduğunu ifade ediyor. VTSIOM’dan yapılan açıklamada bu oranın, benzer araştırmaların ilk yapılmaya başlandığı 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı bildirildi.

Mutlu olduğunu ifade eden Rusların çoğu mutluluklarının en büyük sebebi olarak aile, çocuk ve sağlıklı olmayı gösteriyor.

Araştırmaya göre yüksek mutluluk oranı Rusya toplumun sadece belli kesiminde değil tüm sosyal-demografik gruplarda gözleniyor.

Mutluluk oranı yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde ise 18-24 yaş grubundakilerin en mutlu insanlar olduğu ortaya çıkıyor. Buna göre 18-24 yaş grubu üyelerinin yüzde 95’i mutlu olduğunu belirtiyor.

Rusya’da halkın en mutsuz kesiminin ise maddi imkanları kısıtlı olan vatandaşlar olduğu görülüyor. Dar gelirli kişilerin sadece yüzde 60’ı mutlu olduğunu söylüyor.

Berk Atacan, Haberrus