Rusya'da aradığınız kişinin mezarını bulan dijital harita geliştirildi

145

Rusya’da yayına başlayan RusKladbişa adlı internet sitesi ölen kişilerin mezarlarını daha kolay bulmak için mezarlıkların dijital haritasını çıkardı.

Şu anda sadece St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ndeki mezarlıklar için hizmet veren sitede ölen kişinin adını ve doğum tarihini girerek mezarını bulmak mümkün.

Sitenin kurucuları projeyi geliştirerek Rusya’daki tüm mezarlıkların dijital haritasını çıkarmayı planlıyor. Rusya İnşaat Bakanlığı benzer bir projeyi hayata geçirmek istemiş ancak başarılı olamamıştı.

Rus İzvestiya gazetesine açıklamalarda bulunan RusKladbişa genel müdürü Maksim Loganov, amaçlarının Rusya’daki tüm mezarlıkların dijital kayıtlarını oluşturmak olduğunu söyledi.

Loganov, Rusya Kitle İletişimi Denetleme Kurumu’ndan (Roskomnadzor), ölenlerin kişisel bilgilerini kullanma izni aldıklarını söyledi. Ancak site ölen tüm kişilerin listesine ulaşmaya izin vermiyor. Aradığınız kişinin mezarının tam olarak nerede olduğunu bulmak için kişinin adını, soyadını ve ölüm veya doğum tarihini bilmek gerekiyor.

RusKladbişe şirketinin mezarlık arama sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Berk Atacan, Haberrus