Rusya halkı Rus-Türk ilişkileri hakkında ne düşünüyor?

873

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VTsIOM) yaptığı araştırmaya göre Rusya vatandaşlarının üçte biri Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmeye başladığını düşünüyor.

Şubat 2016’da yapılan aynı araştırmada iki ülke arasındaki ilişkilerin normal olduğunu düşünenlerin oranı sadece yüzde 6 olarak belirlenmişti.

VTsIOM anketine göre Rusya halkının Rus-Türk ilişkilerinde gerilimin arttığı yönündeki görüşünün azaldığı görülüyor. Bir önceki yıl Rusya halkının yarısı iki ülke arasındaki gerilimin arttığını düşünürken bu yıl bu oran yüzde 13’e gerilemiş durumda.

Ankete göre her iki Rusya vatandaşından biri Rus-Türk ilişkilerinde herhangi bir değişiklik yaşanmadığını ifade ediyor.

Öte yandan Rus-Türk ilişkilerin genel durumunu değerlendiren vatandaşlar, ilişkilerin karakteri hakkında farklı görüşler ortaya çıkarıyor. İki ülke arasındaki ilişkileri gergin olarak niteleyen vatandaşların oranı yüzde 47’den yüzde 24’e gerilerken, ilişkilerin düşmanca olduğunu söyleyenlerin oranı da yüzde 23’ten yüzde 4’e geriledi.

Her dört Rusya vatandaşından biri ise ilişkileri nötr olarak değerlendiriyor. Rus-Türk ilişkilerinin dostça olduğunu ifade edenlerin oranı ise sadece yüzde 6 olarak belirlendi.

Berk Atacan, Haberrus