Rusya vatandaşı çocuğuyla birlikte Türkiye’de rehin tutuluyor iddiası

361

Rus RIA Novosti haber ajansı, Svetlana Haydarova adlı Rusya vatandaşının Şanlıurfa’da gayriresmi kocası ve kocasının ailesi tarafından çocuğuyla birlikte zorla tutulduğunu iddia etti.

Ajansın haberine göre Svetlana Haydarova yaklaşık 3 yıldır gayriresmi eşi Nuri Karaca ile birlikte Türkiye’de yaşıyor. İddiaya göre Haydarova, Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde bir süre çalışan Karaca ile tanıştı ve daha sonra Karaca’nın daveti üzerine Türkiye’ye gitti.

Karaca ile Türkiye’de bir süre yaşayan Haydarova, burada bir çocuk dünyaya getirdi, ancak çift daha sonra sorun yaşamaya başladı ve Haydarova bir yaşındaki çocuğuyla birlikte Rusya’ya dönmeye karar verdi. Ancak Karaca ve ailesi Haydarova’nın Rusya’ya geri dönemsine engel oldu ve evinde rehin tutmaya başladı.

RIA Novosti muhabirini arayan Svetlana Haydarova yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinden 25 kilometre uzakta yerleşim yerinden uzak bir yerde, çölde bir evde yaşıyorum. Tam olarak konumumu bilmiyorum. Param yok, telefonum yok, Türkçe bilmiyorum ve 9 kişinin aynı odada kaldığı bir evde yaşıyorum. Tüm gün beni tarlada çalıştırıyorlar, çocuğum ise bakımsız kalıyor, sürekli güneş altında durmaktan vücudunda korkunç yanıklar meydana geldi. Çocuğumu bana vermiyorlar, onu Rusya’ya götüremiyorum. O olmadan da buradan kaçamıyorum, burada ölebilir.”

Kadının sözlerine göre, vücudunda yara izi bulunmadığı için polis kendisine yardım edemiyor, kendisi de Türkçe bilmediği için sorunlarını anlatamıyor.

RIA Novosti, muhabirinin Haydarova ile konuştuğu sırada kocası Karaca tarafından bağlatının kesildiğini bildiriyor ve sonraki aramada Karaca’nın telefonu Haydarova’ya vermeyi reddettiğini bildiriyor.

Rus haber ajansı Karaca’nın, “Bizden ne istiyorsunuz? Biz iyiyiz, bir daha bu numarayı aramayın.” söylediğini aktarıyor.

RIA muhabiri olaydan sonra durumu Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne bildirdiği ve diplomatların konuyla ilgili araştırma başlattıkları bildiriliyor.

Berk Atacan, Haberrus