ABD’de Rusya anketi; işte sonuçlar

212

ABD televizyon kanalı Fox News’in yaptığı ankete göre Amerikalıların Rusya’ya karşı olumsuz bakış açısının son yıllarda arttığı ortaya çıktı.

Ankete göre Amerikalıların yüzde 64’ü Rusya’yı düşman ülke olarak kabul ederken, yüzde 28’i ise Rusya’nın müttefik olduğunu ifade ediyor.

ABD vatandaşlarının düşman kabul ettikleri ülkeler arasında ilk sırayı yüzde 93 ile Kuzey Kore alıyor. Halkın yüzde 80’inin düşman kabul ettiği İran ikinci, IŞİD’in, toprakları üzerinde yer aldığı Suriye ise yüzde 76 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Amerikalıların yüzde 73’ü ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’yı müttefik saydığını, yüzde 20’si ise Moskova’yı kendine rakip gördüğünü ifade ediyor.

Fox News’in araştırmasına göre ABD halkının Rusya’ya karşı olumsuz bakış açısında büyük bir artış gözleniyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasından önce Mart 2013 tarihinde yapılan ankette Rusya’yı dost kabul edenlerin oranı yüzde 47 olurken, düşman olarak niteleyenlerin oranı yüzde 40 olarak belirlenmişti.

Amerikalıların müttefik olarak gördüğü ülkelerin başında Kanada ve Büyük Britanya gelirken bu ülkeleri sırasıyla Fransa ve Almanya izliyor.

Berk Atacan, Haberus