Nazım Hikmet, ölümünün 54'üncü yılında Moskova'da anılacak

386

Türk edebiyat dünyasının önemli şahsiyetlerinden Nazım Hikmet, ölümünün 54'üncü yılında Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonu ile Moskova’da düzenlenecek etkinliklerle anılacak.

RTİB'den konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

Türk ve Dünya şiirinin ulu çınarı Nâzım Hikmet, ölümünün 54. yılında Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonu ile Moskova’da anılacaktır.

3 Haziran 1963 sabahı Moskova’da sonsuzluğa uğurladığımız “Mavi Gözlü Dev” Nâzım Hikmet’in 54. ölüm yıl dönümüne Türkiye’den Nâzım Hikmet Vakfı, sanatçı, edebiyatçı ve Nâzım dostları da katılacaktır.

Geleneksel olarak verdiğimiz "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" bu sene Türk-Rus ilişkilerine katkılarından dolayı saygıdeğer sanatçı Rutkay Aziz ve Türk-Rus dostluğunun son yıllardaki mimarlarından merhum Büyükelçi Andrey Karlov adına eşi Marina Karlova’ya takdim edilecektir.

Anma törenleri, 3 Haziran Cumartesi günü sabah 10:00 da Nâzım’ın Novodeviçi’deki mezarı başında başlayıp saat 18:00’da Russkaya Pesnya Teatr’da Nebil Özgentürk’ün Nâzım Hikmet belgeseli, A.Mümtaz Taylan’ın Nâzım Şiirleri, Sunay Akın’ın anektodları, Ferhat Livaneli orkestrası eşliğinde Burcu Sinem Ünsal, Aytekin Kaya, Sergey Kutanin - Olga Stoykova konseri ve Zülfü Livaneli’nin katılımıyla devam edecektir.

Etkinliklere tüm Nâzım dostları davetlidir. Davetiyeleri temin etmek ve ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz bize aşağıdaki telefonlardan ve e-postadan ulaşabilirsiniz.

PROGRAM

3 HAZİRAN CUMARTESİ

10:00 Nâzım’ın Novodeviçi Mezarlığı başında buluşma ve anma töreni. Adres: Lujnezkiy Proezd No:2 (Metro Sportivnaya)

18:00 Nâzım Hikmet belgeseli, Nâzım Şiirleri, Ferhat Livaneli orkestrası eşliğinde Burcu Sinem Ünsal, Aytekin Kaya, Sergey Kutanin-Olga Stroykova konseri, Zülfü Livaneli’nin katılımı. Adres: Teatr Russkaya Pesnya Olimpiyskiy Prospekt, 14 (Metro Prospekt Mira)

Tel: + 7 495 514 13 74 e-posta: info@rtib.org

RUS TÜRK İŞADAMLARI BİRLİĞİ