Rusya, ABD yapımı çizgi filmlerde nasıl yansıtılıyor?

231

Dünyanın en popüler ABD yapımı çizgifilmleri olan The Simpsons, Family Guy ve American Dad dizilerinde, sıklıkla Rusya'ya göndermelerde bulunuluyor. Ria Novosti, bu çizgi filmlerin Rusya ve Ruslarla ilgili yaklaşımını araştırdı. Sonuç: Kaba insanlar, soğuk hava, sigara-vodka, Lenin, komünizm ve Putin.

The Simpsons'ın 9. sezonunda ailenin büyük kızı Liza bir Rus mahallesinde dolaşıyor. Liza, ilk olarak adres sorduğu kişilerden ona öfkelendiklerini düşünerek korku ile kaçıyor. Daha sonra kalabalığa karışan Liza, tuhaf insanlar ve şeker satan bir ayı ile karşılaşıyor.

‘Family Guy' çizgi dizisinin 8. sezonundaki bebek Stewie ve köpek Bryan, bir Sovyet ajanını aramak için Rusya'ya geliyor. Havalimanına indiklerinde ise karşılarında tek tekerlek üzerinde gezen ayılar görüyorlar.

Çizgi dizinin 10. sezonunda ise Rusya'da hava her zaman soğuk ve kapalı olarak gösteriliyor. Yetişkinler kürkler giyerken, çocuklar ahşap oyuncaklarla oynayıp kurt sütü içiyor. İnsanlar, özellikle Sibirya'da yaşamayı tercih ediyor.

resim tanımı girin

‘American Dad' çizgi dizisindeki uzaylı Roger, CIA ajanının kızı Haley ve konuşan balık Klaus, kentteki ilk Rus halk müziği grubunu kuruyor, ancak Çarlık dönemi Rusya'sından kalma halk şarkıları ABD'de ilgi görmüyor.

resim tanımı girin

ABD'li çizgi dizilerde sık sık gönderme yapılan bir başka unsur da Rusya'nın komünist geçmişi. ‘American Dad'in 3. sezonunda CIA ajanının oğlu Stan Smith, görünüş olarak Bolşevik devriminin öncülerinden Lev Troçki'ye Rus alkolik Sergey'le tanışıyor. Sigara tüttürüp vodka içen Sergey, Stan'e Marksist ideolojiyi öğretiyor, ta ki baba durumu fark edene kadar.

resim tanımı girin

ABD'li senaristler Sovyet uzay programından da alaycı bir dille söz ediyor. ‘Family Guy'daki bebek Stewie, Sovyetler Birliği tarafından uzaya gönderilen ve orada ölen ilk canlı olan köpek Layka'nın kaderini paylaşmasın diye köpeği Bryan'ı kurtarmak istiyor.

resim tanımı girin

Sovyetler Birliği lideri Vladimir Lenin de ABD'li çizgi dizilerin sık sık ‘konuğu' oluyor. ‘The Simpsons'ın Sovyetler Birliği'nin yeniden canlanmasına yönelik bir bölümünde, Lenin diriliyor ve mozolesinden çıkıp zombi gibi Moskova'da dolaşıyor. Lenin ayrıca "Kapitalizmi yok etmeliyiz" ifadelerini tekrarlıyor.

Dizinin 7. sezonunda da Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov yer alıyor. Gorbaçov, elinde bir hediye ile Eski ABD Başkanı George H. W. Bush'un evine sohbete gidiyor. Bir sonraki sezonda da çoğunlukla Mo'nun barında ‘takılan' Homer Simpson içki sipariş ederken, bir tabelada yüksek alkollü bir içkiye Eski Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in adı verildiği görülüyor.

resim tanımı girin

Dünyada olup biten her kötü şeyden Rusya'nın sorumlu tutulması durumuna artık seyirciler de alışmış halde. ‘The Simpsons'ın geçen yılki bir bölümünde Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına gönderme yapıyor. Oy kullanmak için gelen Homer Simpson, adının listede olmadığını öğrenip öfkeleniyor. Bunun üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, atıyla salona gelip "Merak etme, hackerlarım seni içeri aldırır. Hem fark etmez, (Donald) Trump yüzde 102 oyla kazanıyor" ifadelerini kullanıyor.